větve z ovocných stromů

Zde se můžete ptát a radit o tom, co činčila smí či nesmí jíst.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

LídaK

Příspěvekod LídaK » Stř Bře 16, 2005 8:13

Kateřina napsal: (MVDr.Fiala v Brně, sám má činčily a na činčily se taky specializuje). A zásadně odmítl na ohryzávání břízu(taky borovici a vůbec jehličnaté stromy). Prý se bříza používá zevně (vlasové šampony, na pleť), ale nikdy ne vnitřně.


Předesílám, že se nechci přít o tom, jestli břízu pro činči ano, nebo ne.
Ale není pravda, že se neužívá vniřně. Je ve všech urologických čajích, používá se i proti dně a revmatismu (také nálev z listů)

L.

Disable adblock

Avatar uživatele
VeronikaL.
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 176
Registrován: Po Říj 04, 2004 15:08
Místo/Bydliště: Praha

Větve

Příspěvekod VeronikaL. » Stř Bře 16, 2005 10:56

Přiznám se, že už mám v těch stromech a větvích takový guláš, že radši činčilám žádné nedávám. Hlodají vařečky nebo kolíčky jako součást svých "totemových hraček".
Gertrudu jsem dostala kromě klece i s taškou jejích různých propriet, tam byly nějaké klacíky a šišky, dávala jsem je Gertrudě okusovat, ale pak Ina psala, že šišky činčily nesmějí a o větvích se stále tak diskutuje, takže jsem zvolila (i když asi ne správně) zbabělý úprk.

Avatar uživatele
Veronika
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 497
Registrován: Út Pro 07, 2004 13:17
Místo/Bydliště: Psáry
Kontaktovat uživatele:

Re: Větve

Příspěvekod Veronika » Stř Bře 16, 2005 11:03

VeronikaL. napsal:Přiznám se, že už mám v těch stromech a větvích takový guláš, že radši činčilám žádné nedávám. Hlodají vařečky nebo kolíčky jako součást svých "totemových hraček".
Gertrudu jsem dostala kromě klece i s taškou jejích různých propriet, tam byly nějaké klacíky a šišky, dávala jsem je Gertrudě okusovat, ale pak Ina psala, že šišky činčily nesmějí a o větvích se stále tak diskutuje, takže jsem zvolila (i když asi ne správně) zbabělý úprk.

Já myslim, že vůbec nic nezkazíš jabloňovýma větvičkama bez chemického postřiku. Já už v tom mám taky guláš a experimentovat nebudu. Jabloň je osvědčená.

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

Re: Větve

Příspěvekod Ina » Stř Bře 16, 2005 11:41

Veronika napsal:
VeronikaL. napsal:Přiznám se, že už mám v těch stromech a větvích takový guláš, že radši činčilám žádné nedávám. Hlodají vařečky nebo kolíčky jako součást svých "totemových hraček".
Gertrudu jsem dostala kromě klece i s taškou jejích různých propriet, tam byly nějaké klacíky a šišky, dávala jsem je Gertrudě okusovat, ale pak Ina psala, že šišky činčily nesmějí a o větvích se stále tak diskutuje, takže jsem zvolila (i když asi ne správně) zbabělý úprk.

Já myslim, že vůbec nic nezkazíš jabloňovýma větvičkama bez chemického postřiku. Já už v tom mám taky guláš a experimentovat nebudu. Jabloň je osvědčená.

Presne to jsem chtela napsat. Jablonove vetve z nestrikanych stromu, snad i hruska. Sisky jsou pro cincily velice nebezpecne, protoze obsahuji tu smulu a ta jim muze ucpat streva. Pan doktor Fiala proto take myslel asi i cerstve vetve z borovice a smrku, prave kvuli pritomnosti te smuli, tedy zadne cerstve utrzene jehlicnany. Pokud je uz ale drevo opracovane a ususene v truhlarne, tak by problem byt nemel zadny a naopak se doporucuje borovicove drevo. Z ceho myslis, ze jsou ty kolicky?:-)
Pry dokonce se nemaji davat ani cerstve jablonove vetve, pokud je na nich miza, ze stejneho duvodu. A panu doktoru Fialovi bych verila nejvic, protoze podle me neni lepsi odbornik pres cincily.

Disable adblock

Ála

Smrkové dřevo

Příspěvekod Ála » Stř Bře 16, 2005 15:59

Ahojky, píšete, že smrkový dřevo není vhodný. Když jsem ale kupovala dřevo na podlážky do klece, tak jsem dala na doporučení tý knížky o činčilách. Tam je, že podlážky je dobrý udělat právě ze smrkovýho dřeva, tak teď jsem z toho teda "jelen". :wink:

Milan

Příspěvekod Milan » Stř Bře 16, 2005 16:09

Álo, Ina to o kousek výš píše, že pokud je suchý a opracovaný v truhlárně, tak by to neměl být problém. Vadí smůla, která je na čerstvě utržených větvích. Ale na druhou stranu je pravda, že i dřevo z truhlárny ještě nějakou tu smůlu může obsahovat, pokud je hodně čerstvý.

Ála

Dřevěná hračka

Příspěvekod Ála » Čt Bře 17, 2005 13:08

S těma kolíčkama a vařečkama je to docela dobrý nápad. kupuju ve zverimexu takový ty specielní dřevěný hračky na okusování a tohle je levnější varianta. :)

Avatar uživatele
VeronikaL.
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 176
Registrován: Po Říj 04, 2004 15:08
Místo/Bydliště: Praha

Hračky

Příspěvekod VeronikaL. » Čt Bře 17, 2005 13:19

Taky jsem koupila pár hraček pro papouška, ale když mi je rozebraly na prvočinitele, začala jsem hledat náhradu. Kolíčky mi poradila Iva. Z kolíčků se musí vyndat to kovové pérko, aby se činčilky neporanily, a vařečky by měly být nové, aby v nich nebyly tuky. Věším na karabinky (zbytky po těch původních papouščích hračkách) naněkolikrát spletené provázky do copánků (aby to hned nepřehryzaly) a na ty provázky uvazuju ty vařečky, kolíčky nebo i cokoliv jiného, když tam "zakomponuju" sépiovou kost nebo kalciové tablety, tak to činčily ochotně rozhryzají a sežerou, i když jinak si těch věcí ani nevšimnou.
Rády mají taky ruličku od toaleťáku, ale tu už jim moc nedávám, protože ji jednak žerou, což asi není nic moc zdravé, a jednak se prý některé činčile povedlo se do té role napasovat a nemohla ven.

šárka

odpověď

Příspěvekod šárka » Ne Črc 17, 2005 12:41

Ahoj Terko bříza je vhodná do činčilí klece mám 2 knížky a v obou to je že jsou pro činčilky vhodné. :) :wink:

šárka



Terezka napsal:Pořád mi nikdo neřekl svůj názor na mou osvědčenou břízu, ale asi ji budu dávat i dál, větvičky chutnají, lístečky také, akorát to asi není moc na brou�ení zubů. Ale dávám i ovocné větve, nemyslete si :)

Maru
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 215
Registrován: Pá Bře 04, 2005 9:51
Místo/Bydliště: Mrač 178

Příspěvekod Maru » Po Črc 18, 2005 7:38

Já jsem se někde ptala na názor ohledně břízy a bylo mi řečeno, že kvlůli nějakým kyselinám, které bříza obsahuje je pro činči nevhodná. Ve větším množství by mohla ublížit. Prý je to v nějaké zahraniční literatuře a radil mi zkušený chovatel činčil. :wink:

Ina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1057
Registrován: Po Črv 28, 2004 20:56

Příspěvekod Ina » Po Črc 18, 2005 18:29

presne tohle jsem slysela take od veterinare pres cincily zase, takze brizu bych radeji nedavala. Obzvlast po tom, co se stalo mym cincilkam po zkousani casti vetvicek ze zverimexu urcenych pro hlodavce bych se uz vazne bala.

petra.sarrah

vězve z ovocných stromů

Příspěvekod petra.sarrah » So Srp 13, 2005 15:49

Ahoj já jsem taky zkoušela dát břízu ale Aru mi po nich tak moc kejchal že jsem myslela že to nepřežije,v jednom kuse kýchal a ani nemohl popadnout dech dost dlouho mi trvalo než jsem našla příčinu od té doby nic z břízy nedávám :cry:

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod martej » Út Srp 08, 2006 23:17

Já sem někde četla, že když chemicky ošetřené větve stršíte na 24 hodin do vody,tak se znich ty chemické látky dostnou :?: Tak fakt nevim :roll:

Host

Příspěvekod Host » Ne Srp 20, 2006 10:18

Valkyrien x napsal:Breza ja nevhodna pre cincily! Obsahuje jedovate latky.Vhodne je jablko, hruska, jarabina, Salix caprea(nepoznam slovensky ani cesky nazov.)Asi vrba. Vsetko s kostkou ( slivka, broskyna, marhula....) je nevhodne.
Pri bielych mutaciach moze vrba sposobit orandzovkaste sfarbenie srsti.


Salix carpea = vrba jíva
[/img]http://botanika.wendys.cz/kytky/foto.php?529:2

Avatar uživatele
Monika
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 343
Registrován: Út Črc 25, 2006 10:33
Místo/Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Monika » Ne Srp 20, 2006 11:25

Vaclav napsal:ahoj, ja mam v kleci vetve z borovice a slysel jsem, ze vetve ze smrku taky nejsou vhodny.
vite o tom nekdo neco vic?


Já jsem četla, myslím v nějakém časopise, že dřevo z borovice, ze smrku a podobných stromů není vhodné z toho důvodu, že by se na něm mohla vyskytovat tzv. smůla, která je pro činčilu smrtelná. Ale jenom jsem to četla. Tak to sem píšu. Já mám nejlepší zkušenosti s větvemi z jabloně. A nejhorší s třešní, ale jelikož jsem zjistila, že větve z třešní jsou rovněž nevhodné, tak už jí je ani nedávám.

Forty

Příspěvekod Forty » Stř Srp 30, 2006 10:41

no my zatím dáváme jen z jabloně, ale myslím, že jaké koli ovocné by neměly vadit, i když jak to tady čtu, tak možná to i problém je. No budu se muset nechat poučit, ale stejně zatím budeme dávat jen z té jabloně, navíc jim to chutná

SantatheLoTR
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 74
Registrován: Út Říj 03, 2006 10:34
Místo/Bydliště: Puškinova 2661/20

Příspěvekod SantatheLoTR » Pá Říj 06, 2006 13:01

Já jsem se někde ptala na názor ohledně břízy a bylo mi řečeno, že kvlůli nějakým kyselinám, které bříza obsahuje je pro činči nevhodná. Ve větším množství by mohla ublížit. Prý je to v nějaké zahraniční literatuře a radil mi zkušený chovatel činčil.

Ještě, že jste to řekli už jsem se chystal do lesa na břízu. v kleci má vikís na šplhání DUB a vlastně to i okusuje. jinak mu dávám na okusování dřívka od truhláře a větvičky z ovocných stromů.

SantatheLoTR
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 74
Registrován: Út Říj 03, 2006 10:34
Místo/Bydliště: Puškinova 2661/20

Příspěvekod SantatheLoTR » Pá Říj 06, 2006 13:02

To mi tak připomíná. Jaké větve z ovocných stromů jsou nevhodné a proč?? Já jsem slyšel něco o třešni a to je všechno. jsou ještě nějaké?? :?: :?:

Avatar uživatele
Veronika
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 497
Registrován: Út Pro 07, 2004 13:17
Místo/Bydliště: Psáry
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Veronika » Pá Říj 06, 2006 13:51

SantatheLoTR napsal:To mi tak připomíná. Jaké větve z ovocných stromů jsou nevhodné a proč?? Já jsem slyšel něco o třešni a to je všechno. jsou ještě nějaké?? :?: :?:


Nevhodné ovocné větve jsou všechny s peckou, obsahují nějaké toxiny. Vhodné jsou větve z jabloně nebo hrušky.

SantatheLoTR
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 74
Registrován: Út Říj 03, 2006 10:34
Místo/Bydliště: Puškinova 2661/20

Příspěvekod SantatheLoTR » Po Říj 09, 2006 7:22

Aha tak proto :?: :?: :shock:

Ála

Příspěvekod Ála » Út Říj 10, 2006 9:58

Takže větve ze švestky, které jsem si o víkendu nastříhala jsou na nic?!

Avatar uživatele
Radka.o
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 750
Registrován: Čt Kvě 11, 2006 12:26
Místo/Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radka.o » Út Říj 10, 2006 10:10

Ála napsal:Takže větve ze švestky, které jsem si o víkendu nastříhala jsou na nic?!

Bohužel. Jsou pro ně nezdravý a nechutnají jim = jsou hořký.

Ála

Příspěvekod Ála » Stř Říj 11, 2006 13:25

Tak fajn, vyhodím je a budu shánět jabloň.

SantatheLoTR
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 74
Registrován: Út Říj 03, 2006 10:34
Místo/Bydliště: Puškinova 2661/20

Příspěvekod SantatheLoTR » Stř Říj 11, 2006 13:58

:?: :?: DOTAZ :?: :?: Jak vypadá jabloň :lol: :D :) :lol: :P

Avatar uživatele
STYRO
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2636
Registrován: Čt Bře 16, 2006 23:26
Místo/Bydliště: Trnava, SR

Příspěvekod STYRO » Stř Říj 11, 2006 14:00

To je jasný, vypadá jako jedle ale místo šišek má jabka. Alespoň já to tak rozeznávám :lol:.

Disable adblock


Vrátit se na “Strava”