Nemocná činčila, poraďte...

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

TaaraK
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 64
Registrován: Út Lis 02, 2010 8:08
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod TaaraK » Ne Zář 23, 2012 14:05

Tak už se zase hlásíme a bohužel se zase musíme objednat na broušení.. :evil: činča už zase slintá, sahá si tlapkama do tlamky a teď o víkendu už ani nechce nic tvrdého jíst... dáváme rodicare ze stříkačky :( zítra budu volat na veterinu a objednám ji... chjo, podle kalendáře nám broušení vydrží 2 měsíce...

Disable adblock

vera novotna
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 645
Registrován: Pá Led 28, 2011 22:05
Místo/Bydliště: Brno-Královo pole
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod vera novotna » Ne Zář 23, 2012 14:43

No jo...to je bohužel úděl stále přerůstajících zubů :( ...určitě máte s tím zkušenosti a při pravidelné kontrole mohou být zuby mírně přerostlé a bude potřeba jen malé zabroušení :wink: ...držím palce a nedá se nic dělat než činču dokrmit ručně a sledovat váhu a vzhled bobků. Je dobré dávat činče také vitamíny pro udržení správného metabolismu a celkového zdravotního stavu.

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod Jitka Řeháková » Ne Zář 23, 2012 15:58

Taky jsme byly, máme úspěšně za sebou, jedna strna dobrá, druhá bohužel zlobí, vydržíme 5 měsíců. Držím palce :wink:

TaaraK
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 64
Registrován: Út Lis 02, 2010 8:08
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod TaaraK » Út Zář 25, 2012 15:57

Tak jsme byli objednáni ještě na ten den, kdy jsem volala, takže včera. Zuby jsou bohužel čím dál horší :( prý má na jedné tváři i celkem hlubokou erozi od těch háčků. Stoličky má prý úplně špatně postavené - dolní jí leží a jdou směrem k jazyku a horní zase směrem k tváři :( Narkozu zvládla dobře a včera i trošku baštila granule, ale dneska nechce baštit nic... je smutná a vypadá hrozně. určitě ji bolí ta rána v puse, ale nevím jak jí mohu pomoct, dávám léky na bolest, ale nic jiného mi veterinářka nedala... doufám, že přečkáme dnešek a zítřek už bude lepší [-o<

Disable adblock

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod Jitka Řeháková » Út Zář 25, 2012 16:34

určitě hlídat, my jsme po korekci ještě museli jet jednou, když Amy nebaštila a byla taky smutná, dostali jsme antibiotika, dávala jsem i jablíčkový protlak myslím Hippo - no zkrátka dětský s nemléčnou kaší, abych do ní něco dostala, Rodicare míchanou s vodou, taky jsem "šedila". To je opravdu patálie, ty zuby by měly nebej jak u lidí tak i u zvířátek. Držím palce moc a moc a písni, člověku se trochu uleví :wink:

TaaraK
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 64
Registrován: Út Lis 02, 2010 8:08
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod TaaraK » Út Zář 25, 2012 16:43

chtěla jsem ji teď dát stříkačkou kaši, ale nechce nic:( asi to s ní neumím, ale zdá se mi, že jí kaší naplním tlamičku, ale ona to nechce spolykat :( nevím jak to mám udělat...

vera novotna
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 645
Registrován: Pá Led 28, 2011 22:05
Místo/Bydliště: Brno-Královo pole
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod vera novotna » Út Zář 25, 2012 18:53

Jestli máš spojení na veterinářku, která činču ošetřovala a dala lék proti bolestem, tak ji zavolej a domluv se na další možné dávce po předchozí :!: : krmit musíš, jinak začne činča hladovět a zaplynují se jí střeva s velkými potížemi a pak začne hubnout. Pro každý případ je teď ještě zvaž pro přehled kolik toho spapá : zkus krmit lžičkou a pak znovu zvážit po kaši...

TaaraK
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 64
Registrován: Út Lis 02, 2010 8:08
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod TaaraK » Út Zář 25, 2012 19:21

Na léky jsem se ptala a dala jsem jí další dávku...
Před chvílí jsem do činči dostala 10ml kaše, v noci budu vstávat a krmit, aby to činča zvládla. Doufám, že noc zvládnem a zítra už bude líp...
Chudáček už jak mě vidí u klece, utíká... Dokrmování je horor, nechce vůbec polykat, vždycky jí dám do pusy 0,5ml kaše a musím počkat, než začne přežvykovat a polkne :(

vera novotna
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 645
Registrován: Pá Led 28, 2011 22:05
Místo/Bydliště: Brno-Královo pole
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod vera novotna » Út Zář 25, 2012 20:38

No výborně...určitě už měla bolesti a analgetikum už nepůsobilo, takže ji ze začátku lék podávej podle rady doktorky. Zkus při krmení dávat poloviční sousta, protože po 0,5ml je moc velká dávka tak brzo po zákroku a proto jí to přežvykování dlouho trvá a tak těch 10ml rychleji spořádá a pak později bude mít i větší hlad a chuť, aby spořádala aspoň těch 30ml denně. Zatím se jí musí zahojit rozkousané tváře a jazyk, zkus ji to po jídle potírat namočeným tampónkem s tamtum verde, jestli máš po ruce, aby ji to nehnisalo. Po tomto ošetření se určitě víc napije. Můžeš ji mezi krmením dát naškrábaný kousek jablíčka a v něm namočené zvlhlé ovesné vločky pomocí lžičky a aspoň bude Amy přístupnější u krmení v případě hladu se nebude schovávat...držím palce a přeji trpělivost...to pak půjde samo i s chutí k jídlu.

TaaraK
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 64
Registrován: Út Lis 02, 2010 8:08
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod TaaraK » Út Zář 25, 2012 21:11

Dala jsem jí teď dalších asi 15 ml rodicaru a pak tlamku vytřela tím tamtum verde, ale je na ni žalostný pohled :( ted sedí v kleci a je úplně smutná...

vera novotna
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 645
Registrován: Pá Led 28, 2011 22:05
Místo/Bydliště: Brno-Královo pole
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod vera novotna » Út Zář 25, 2012 21:49

Není se co divit, když už má pokolikáté po nepříjemném zákroku a od včerejška je ještě rozhozená z bolestí a nemá o nic zájem, snad svůj zlý čas přejde více spaním a do svátku bude fit...je moc dobře, že snědla už 15 ml kaše : to je určitě hladová a pomalu bude chtít víc...navíc po ošetření tamtum verde se jí rány rychleji zhojí...omlouvám se za oslovení činčilky jménem a tímto taky se omlouvám Jitce Řehákové, že jsem použila jméno její činčilky pro Tvoji činču... :oops: :

TaaraK
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 64
Registrován: Út Lis 02, 2010 8:08
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod TaaraK » Stř Zář 26, 2012 5:36

Se jménem si nedělej hlavu, ale pro upřesnění je moje činča Zoe :)
Teď jsme zas dali asi 11 ml a teď musím do práce... Pořád vypadá smutně a o nic nejeví zájem, ani rozinku ani jablíčko nechce. Kaši jí musím doslava tlačit do krku, jinak by nesnědla vůbec nic. Je chudák kost a kůže :(

TaaraK
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 64
Registrován: Út Lis 02, 2010 8:08
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod TaaraK » Stř Zář 26, 2012 6:07

Ještě se chci zeptat co si myslíte o tomto: Mám Zoe v kleci ještě s jednou činčou a uvažovala jsem zda ji nemám dát do samostatné klece, abych poznala zda něco snědla nebo vypila, protože takto to nepoznám, pokud ji přímo neuvidím, což vždycky nejde. Ale zase mám strach aby nebyla ve stresu z toho, že ji oddělím od kamarádky a tím pádem nebude jíst z toho stresu... Tak nevím jak to udělat.. #-o

vera novotna
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 645
Registrován: Pá Led 28, 2011 22:05
Místo/Bydliště: Brno-Královo pole
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod vera novotna » Stř Zář 26, 2012 7:15

No když je teď od sebe oddělíš, tak později je už dohromady nedáš : za dlouhou dobu po uzdravení bude tak Zoe zesláblá, že ji ta zdravější snáze přemůže, protože ztratí její vůni. :( Zvláště teď při velké váhové ztrátě se cítí být zimomřivá a ta zdravá ji aspoň bude zahřívat při spaní :wink: , tak jedině je nechat spolu a případně rozdělit misky. Pro zdravou bych ji dala co nejdál od nich a pro tu po zákroku bych dala k otvoru domku. Pak se pozná, která z nich na ni chodí... :wink:

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod Jitka Řeháková » Stř Zář 26, 2012 8:53

Krmit musíš, já jsem taky u Amy vstávala 3 x za noc, samozřejmě že nechtěla, byl problém ji chytit, ale nakonec jsme to zvládly obě. Vzala jsem si na sebe kuchyňskou zástěru, ji jsem zabalila do ručínku aby nebyla zapatlaná a nebyla tak hybná. Kaše z Rodicaru by taková volnější, řidší, takže to krmení bylo snažší. Krmila jsem asi týden. Lék proti bolesti mi brala přímo ze lžičky. Moc jsem se nevyspala, bylo to jako s miminem, ale výsledek stál zato. :wink: Taky jsem nachmátla kostičky, ale zase přibrala. Nevzdávejte to [-X

TaaraK
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 64
Registrován: Út Lis 02, 2010 8:08
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod TaaraK » Stř Zář 26, 2012 18:22

Tak jsme zase nakrmili, dneska jsme už zvládli 40ml kaše... :) ještě budu krmit jednou nebo 2x večer, tak snad ještě tak 10ml zvládnem. od rána přibrala cca 20g, i když to nemusí nic znamenat... bobečky má, ale malé. pořád je smutná a v kleci sedí na jednom ístě a o nic nejeví zájem :( myslíte, že mám zítra jít k vet, aby se na ni podívala, nebo prostě dál krmit a vydržet do pondělí? v pondělí to bude týden od broušení. vím, že asi nechce jíst, protože má v puse tu ranku a bolí jí to. dávám jí léky na bolest a po krmení vytírám tlamičku tantum verde.

vera novotna
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 645
Registrován: Pá Led 28, 2011 22:05
Místo/Bydliště: Brno-Královo pole
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod vera novotna » Stř Zář 26, 2012 21:59

Myslím to bude lepší domluvit se s doktorkou teď na kontrolu a nečekat do pondělí, protože budou tři dny volna kvůli jistému hojení. Je moc výborné, že Zoe má čím dál větší hlad a bobečky, i když malé, jsou známkou k dobrému trávení i s třeba malým přibíráním. To se během pár dnů změní k většímu hladu s většími bobky. Smutná nálada určitě napovídá ještě bolestivému kousání obroušených zubů a jak čtu předchozí zákroky zubů, tak tento byl největší. není divu, že má činčilka smutnou náladu a nic ji nebaví...chce to jen trpělivě vydržet do zhojení s lepší náladou Zoe a jejím zájmem o druhou spolubydlící samičku. Pro lepší chuť k jídlu je dobrá ananasová šťáva : sirup + voda nebo ředěný džus vodou do stříkačky. Tamtum verde je lepší ředěný, aby zbytečně nedráždil okousané rány.

TaaraK
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 64
Registrován: Út Lis 02, 2010 8:08
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod TaaraK » Čt Zář 27, 2012 9:27

Jsem domluvená s manželem že na tu veterinu dnes odpoledne zajedeme, ať se jí na tlamičku podívají, jestli se jí tam nedělá třeba nějaký zánět. Dokrmovat klidně budu, ale ať vím, že to má v puse dobré. tantum verde ředím. ráno jsme dali 18 ml, ale spíš teda jsem to do ní cpala, jako vždy. ne že by to chtěla sama, ale co naplat, jíst se musí, takže nutím a nutím 8)

vera novotna
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 645
Registrován: Pá Led 28, 2011 22:05
Místo/Bydliště: Brno-Královo pole
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod vera novotna » Čt Zář 27, 2012 11:29

Držím všecky palečky i s mými myškami :wink: , ať prohlídka dobře dopadne a potom za odměnu a uklidnění pak přijde vhod nějaká mlska...pokud nechce teď moc papat, tak vše se musí dohnat navečer a v noci,..snad je to u Zoe jen únava z krmení a jak dostane hlad, tak si dá říct : třeba sama se bude snažit něco spapat :wink:...

TaaraK
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 64
Registrován: Út Lis 02, 2010 8:08
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod TaaraK » Čt Zář 27, 2012 19:21

Tak jsme přijeli z veteriny. Paní doktorka ji prohlídla a říkala, že v puse má pořád tu ranku a to jí možná bolí a nehojí se to, a proto nejí, takže jsme dostali ATB, pak nějaké léky na podporu pohybu střev a taky jsme objevili, teda já si toho všimla už doma, že má na levém očku šedou skvrnku, takže jsme vyfasovali i kapky do očička. V pondělí máme přijít na kontrolu a kdyby se něco dělo, máme hned přijít, mají ordinaci v sobotu ráno a v neděli večer a popř. zítra jsou na mobilu. Snad se to zlepší. Teď sedí v kleci a vůbec se nehýbá, myslím, že ji každé krmení a taky návštěvy vet dost stresují a vysilují, tak je teď unavená. Dnes už jsme zvládli 40 ml kaše, tak hlady snad neumře... [-o<

vera novotna
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 645
Registrován: Pá Led 28, 2011 22:05
Místo/Bydliště: Brno-Královo pole
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod vera novotna » Čt Zář 27, 2012 21:27

Takže ATB na rychlejší zhojení po zásahu a proti možnému zahnisání ranek dásní a jazyka : hlavně dodržovat stanovené intervaly a dávky...jsou to tabletky nebo kapky stejně tak ty léky na lepší střevní trávení? Pak je nejlepší podávat ve stříkačce naředěné ovocnou sirupovou šťávou a na ni se bude činčilka těšit :wink: ...tu ovocnou šťávu je dobré dát i do dokrmovací kaše, aby se těšila z hladu na jídlo, pak na chvilku zapomene na bolesti a dávka kaše 40 ml je dost pěkná, ta ji určitě nabudí k větší aktivitě až se víc zhojí všechny ranky : teď je na ně ve stresu víc zaměřena a až z toho všeho kolem unavena a dlouhý odpočinek je zde na místě. Ty oční kapky pomůžou rozejít šedou skvrnku v oku, je to možná narušená čočka nebo rohovka, pokud nejde o začínající šedý zákal. Proto je taky dobře, že je možnost návštěvy o víkendu a popř. o svátku. Jakmile zabere ATB kůra, tak se vše zlepší... :wink:

Avatar uživatele
Kobylatko
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: Stř Ún 16, 2011 18:10
Místo/Bydliště: Bouzov

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod Kobylatko » Čt Zář 27, 2012 22:40

Ahoj naše 6ti letá činča no jak to napsat prostě je divná.Papat papá sice málo ale jo,celý den nepila,při běhání byla unavená za pul hodiny,chvilkama se plazí(jako kdyby se natáhne a prohne záda,jak kdyby chtěla byt houpaci koník),hodně leží a při ležení vytáčí hlavu též jen chvilkama,bobky vypadají jako šišatý kuličky.Co s ní nebo co jí dát?K vetovi se nikam nedostanu kvuli státnímu svátku a Brno máme dost z ruky.

vera novotna
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 645
Registrován: Pá Led 28, 2011 22:05
Místo/Bydliště: Brno-Královo pole
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod vera novotna » Čt Zář 27, 2012 23:41

Čau Kobylatko, jestli měla činčila v minulosti menší záchvatovou křeč, tak to může být teď vystupňovaná křeč, takže se okamžitě domluv s nejbližší veterinární pohotovostí. Určitě ji budou chtít hospitalizovat na klinice kvůli podrobnějšímu vyšetření : RTG celého zažívání a natočit EEG. Taky to může být dozvukem s výběhu ze včerejška, při kterém něco nepoživatelné zhltla a teď má trávicí křeče vlastně zácpu kvůli malým kulatým bobkům. Další možnost může být v nejlepším případě výrazná říje, kdy samice se jakoby protahuje s břichem na zemi, otáčí hlavu na stranu, vydává toužebné zvuky a pak na chvilku ztrácí vědomí, ale při lehnutí vstane a po chvíli se uklidní a vzpamatuje a jinak je u ní normální trávení s bobky běžné velikosti.
Jestli málo pije, tak ji musíš dát napít třeba jablečnou šťávu třeba sirup s vodou nebo kompot ředěný vodou a pokud nechce, tak pomocí stříkačky cca 30 ml... Musí hodně pít, aby se uvolnilo trávení. V každém případě volej pohotovost a nedávej ji teď žádný lék : maximálně heřmánkový čaj mírně oslazený ovocným sirupem.

Avatar uživatele
Kobylatko
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: Stř Ún 16, 2011 18:10
Místo/Bydliště: Bouzov

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod Kobylatko » Pá Zář 28, 2012 9:46

Tak se asi jen uhnala a chytla menší zácpu,předevčírem se puštěla 2x a včera též běhali.Už má i hlad a pápá včera ani nechtěla větvičku a jejich oblíbené mrkvové peletky od JR :D .Než sem sem večra psala tak se pohotovostně dala bylinky ze seznamu proti zácpě a vypadá to vpoho bobky už sou lepší a vipila 10ml vody s jablečným octem.Jednou ji uškrtím za to strašení :lol: ,kolikát jen tak leží a dělá že je mrtvá :twisted: .Pro jistotu sem ted zametla klec a budu sledovat bobiše :D .

TaaraK
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 64
Registrován: Út Lis 02, 2010 8:08
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Nemocná činčila, poraďte...

Příspěvekod TaaraK » Pá Zář 28, 2012 13:49

jj léky jsou v kapkách, tak snad se po nic činča zlepší. \je fakt, že alespoň krmení nám už jde líp a netrvá mi to takovou dobu. alespoň nějaký pokrok :)

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”