Zlomená nožička

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Hanka

Zlomená nožička

Příspěvekod Hanka » Út Zář 20, 2005 10:47

Ahoj, tak po delší době se opět hlásím a je mi moc líto, že se smutnými zprávami. Včera jsme přišli z práce domů a našli jsme Chipa, jak sedí smutný a ani mě nevítá jako jindy. vzala jsem ho do náruče, přivítala a pak pustila, aby se proběhl, ale on začal padat k jedné straně. Nejdříve jsem si myslela, že se mu o dost přitížilo - doteď měl problémy s kozími zády, neměl tolik energie a síly jako dříve, tak jsem to přičítala tomu. Jenže následně jsem si všimla, že zadní pravou nožičkou vůbec nehýbe. Tak jsem si ho vzala do náruče a zkusila jsem se mu na ni kouknout - visela mu nehybně = byla zlomená. Nevím jak se mu to stalo - nejpravděpodobnější je varianta, že spadl v kleci. Okamžitě jsme volali do Náchoda na ambulanci - k panu Faltovi, kolem 11 hodiny jsme byli tam a paní doktorka nám zlomeninu potvrdila. Známí, kteří měli u činčilky také zlomenou nohu nám radili, že jí ji tam dají do dlahy a nožička se uzdraví. Paní doktorka Chipa prohlédla - vůbec se nebránil, byl podle mě bolestí úplně mimo - a říkala, že to je hodně škaredá zlomenina. Přirovnala ji ke zlomenině u člověka, těsně pod kolenem :? Dlahu mu na nohu nedala, jen dvě injekce - 1. proti bolesti a druhou vitamínovou s vápníkem atd. Hodně ho prohlídla - jeho vyhublost jí připadala katastrofální, ne normální, jako panu doktoru v Hronově, počůrané bříško tipovala na zánět ledvin, nebo parazity, ale ty by se případnými antibiotiky zničili.

výsledek: po injekcích Chip chrupkal jako miminko, dostali jsme vitamíny do vody a dnes a zítra musíme na kontrolu. Paní doktorka si tam nechala čerstvé bobečky na koprologii, poradí se s ostatnímí lékaři ohledně dlahy, nebo ostatních variant (nabídla nám 3 řešení: 1) dlaha, 2) nechat volně srůst a 3) AMPUTACE!!! ) a dnes nám řekne rozhodnutí kolegia. Chystá se dnes na celkové vyšetření - odběr pár kapiček krve , tak nám držte pěsti!

V noci byl Chip v klidu po injekci, ráno už začal zase bláznit, chtěl lozit po kleci, ale naštěstí jsme mu znemožnili provádět kaskadérské kousky, tak měl přístup jen k napáječce, granulím a senu. Teď je stav stabilizovaný, prý spokojeně chrní v kleci.

Jestli máte někdo nějaké zkušenosti se zlomeninami, tak prosím prosím se o ně podělte, mám příšerný strach! :shock:

Mějte se tedy pěkně, přeji všem, ať je nepotkají výše popsané problémy a ať jste šťastní s vašimi činčilkami ... Hanka

Disable adblock

Avatar uživatele
Iva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1050
Registrován: So Říj 02, 2004 16:31
Místo/Bydliště: Kladno

Příspěvekod Iva » Út Zář 20, 2005 12:49

Ahoj Hanko,
je mi líto, co se Chipovi přihodilo. Jednou jsem o činčilce se zlomenou nožičkou slyšela. Prý dostala dlahu a dala se do kupy. I já bych se selským rozumem přikláněla k variantě, aby, pokud to půjde, byla nožička zachována.
Na posilněnou se dávají činčilkám například ovesné vločky, které je možno lehce přisladit glukopurem (dává se to například maminám s větším počtem mikrošků). Ale pan doktor vám jistě něco poradí.
Držím moc a moc palečky a dej nám vědět, jak dnes dopadnete. :lol: Určitě nejedna činčilka trable se zlomenou nožičkou zvládla, Chip je zvládne také :lol:

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Út Zář 20, 2005 14:25

Hanko, je mi to moc líto, že má Chip úraz :cry: !
Je dobré, že ses obrátila na odborníka, určitě čipovi pomůžou. Nedokážu si představit činčilku s dlahou kvůli tomu, jak je to pohyblivé zvířátko. Na amputaci snad nedojde, při nejhorším to volně sroste, i když je to bez záruky. Kdysi jsem tu psala o jedné kočičce, co ji přejelo auto. Měla zlomenou tlapku natřikrát, měla chuť žít, srostlo jí to bez jakéhokoli zásahu, takže velká naděje je tu i pro Chipa ;-).

Avatar uživatele
Ivanka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 775
Registrován: Ne Črc 24, 2005 23:14
Místo/Bydliště: Brno

Příspěvekod Ivanka » Út Zář 20, 2005 14:32

To je mi fakt moc líto, je mi z tvých a Chipových trablí moc smutno! :cry: Držím vám palce :) , at´to všechno dobře dopadne a jste oba veselí! Určitě se už nejedna činča vylízala ze zlomené nohy a Chip je šikulka, on to zvládne!!! :D

Disable adblock

Avatar uživatele
khelis
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 526
Registrován: Čt Zář 01, 2005 14:31
Místo/Bydliště: olomouc

Příspěvekod khelis » Út Zář 20, 2005 15:26

je to smutný, co se chipovi stalo!!! :cry:
a jak to snášíte vy???
rozhodně ti přeji ať se uzdraví a ať nejde nožička pryč!!!!
HODNĚ ŠTĚSTÍ!!!!

Avatar uživatele
Ivana_P
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 49
Registrován: Po Črc 11, 2005 18:58
Místo/Bydliště: Ostravsko

Příspěvekod Ivana_P » Út Zář 20, 2005 18:15

Ahoj Hanko,
držím pěstí, ať to dobře dopadne. Doufám, že dají tu dláhu, přinejhorším to sroste samovolně. Jen nevím, jestli by nebyl dobrý límec, pro případ, že by si ji/ tu dláhu okusoval/. Po dobu toho léčení by pomohl, ale fakt nevím, zeptej se na všechno veterináře.

Hanka

Příspěvekod Hanka » Stř Zář 21, 2005 8:33

Tak jsme přežili ve zdraví včerejší kontrolu. Chip dostal opět 2 injekce (1 s vápníkem, aby se mu noha hojila lépe a druhou proti infekci, aby se mu nedostala do kosti a o tu nohu nepřišel doopravdy). Přišel se na nás podívat i pan doktor Falta, optimismu nám spíš ubral - říkal, že je pro něho nejlepší amputace, aby se netrápil a neměl omezenou hybnost, na kterou může následně zemřít. S amputací jsme nesouhlasili, ani by nebyli rádi, kdyby ji měli dělat, protože je Chip tak vysílený, že by bylo opravdu hodně těžké ho dlouho udržovat ve spánku a nohu mu vzít, natož dělat dvouhodinovou a velmi náročnou operaci, kdy by mu nožičku zdrátovali. domluvily jsme se s paní doktorkou, že to riskneme a necháme nožičku srůst samovolně.

Ohledně hubnutí - evidentně má hodně oslabený metabolismus, způsobený zřejmě zánětem ledvin a jater - krev mu na rozbor neodebírala, i pan doktor to odmítnul - Chip neměl viditelné žíly na uchu, ze kterých by mu krev vzali a je dost slabý. Pan doktor Falta dělal na činčilí farmě ošetřovatele a jako další možný způsob odebrání krve - poněkud drastický - uvedl, že činčilkám strhávali drápky na tlapkách :cry:

Aby se dostal tedy ze slabosti, domluvili jsme se s paní doktorkou, která také upřednostňuje přírodní léky, na léčbě: ostropestřcem, čajem z pampeliškových lístků, vypeckovaným hroznovým vínem. 100% brusinkovou štávou, glukopurem, medem a pivními kvasnicemi. Vzhledem k jeho nemocným játrům vše jen v omezené míře.

Dnes nás tedy čeká ještě jedna kontrola - poslední, dostane opět další dvě injekce a nějaké léky do vody na domů, abychom nemuseli každý den dojíždět do Náchoda a dozvím se výsledky koprologie. Děkuji vám všem za podporu. Hanka + Chip

:!: :!: :!: Chtěla bych ještě všechny chovatele varovat - pokud se vám stane, že vám lékař při podobných problémech s játry předepíše lék :!: SUMETROLIM :!: NIKDY HO NEMOCNÝM ČINČILÁM I OSTATNÍM HLODAVCŮM NEDÁVEJTE!!!!!!!!!!!! je pro všechny hlodavce, zvlášť pro činčily NEVHODNÝ díky svým vedlejším účinkům na játra!!! Včera se o mě pokoušeli mdloby, když mi to lékař řekl - pan doktor Mach v Hronově nám právě tento lék předepsal jako lék ke zničení vnitřních parazitů!!!!!!!
Proto se po tomto léku Chipovi tak přitížilo a my blbci jsme to považovali za dobrý lék :cry: :cry: :cry: :cry:

Avatar uživatele
Iva
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1050
Registrován: So Říj 02, 2004 16:31
Místo/Bydliště: Kladno

Příspěvekod Iva » Stř Zář 21, 2005 8:50

Ahoj Hanko,
díky za informace. Pan doktor zdá se činčilkám rozumí, to je moc fajn :lol: Držím Chipovi palce, ať má brzy od všech problémů pokoj a ať je zase silný a zdravý myšáček. :lol: :lol: :lol:

Burýska
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 614
Registrován: So Kvě 14, 2005 18:55

Příspěvekod Burýska » Stř Zář 21, 2005 18:26

Ahoj,myslíme moc na vás,držíme moc a všichni pěstičky aby to vše dobře dopadlo :P .
Burýska

petra.sarrah

zlomená nožička

Příspěvekod petra.sarrah » Čt Lis 17, 2005 21:57

no jo to známe před 3 lety jsme měli zlomenou pánev,když jsem byla v práci tak Arči utekl z klece(nevím kudy)a překousal kabel od kazet´áku ,kerej byl na stole na kraji.asi dostal pěknou šupu a spadl asi z 60cm na zem.Když jsem dorazila domu málem jsem zapoměla dýchat.... :( :( :( Aru nechodil ani nekničel a vůbec nevydával sebemenší náznak že by ho něco bolelo-seděl na dně klece jako přikovanej.Sám mi vlezl do ruky(to se ještě strašně ruky bál) a já s ním letěla na veterinu.Rentgen odhalil že má na 3x zlomenou pánev a že se můžu rozloučit s tím že by kdy ještě běhal a skákal.Po 2 měsících začal pomalu prozkoumávat okolí-kabelů si nevšímal-zato ho lákali kytky!!!!po půl roce začal běhat a do roka skákat a upalovat jak blázen.Do dneška mu zůstali pomyslná kozí záda ale jinak je to pěknej raubíř.
Sára si zase zvrtla kolínko když chtěla vyskočit na postel ale do 14dní byla v pohodě.Pak se skákat bála ale poslední dobou už taky skáče všude.ted´musím zaklepat nic se nepřihodilo 8) 8) 8)

Avatar uživatele
khelis
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 526
Registrován: Čt Zář 01, 2005 14:31
Místo/Bydliště: olomouc

Příspěvekod khelis » Čt Lis 17, 2005 22:17

jsou to smutné příběhy! :cry:
ale štěstí je, že všechno dopadlo dobře a činčilky teď zase řádí!

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”