Slintání, kňučení při jídle

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Spongie
Nový uživatel
Příspěvky: 11
Registrován: Ne Říj 14, 2012 20:49

Slintání, kňučení při jídle

Příspěvekod Spongie » Stř Srp 20, 2014 16:39

Ahoj!
V posledních dnech jsem u své činčilky zaznamenal, že má občas mokrý čumáček. Říkal jsem si, jestli to není třeba z toho, že pil. Tak jsem to nechal být (3 dny zpět) a dnes, když jsem si ho vzal a šel k PC, lehnul si mi na nohy a hodinu ležel. Poté jsem ho vzal a měl mokrý čumáček. Dále bych se chtěl zeptat, jak je možné, že když cokoliv papá, tak u toho občas zakňučí. Ať je to cokoliv. Další věc - V poslední době je má činčilka strašně přítulná, furt chce být jen se mnou. Když si jí pustím, aby se proběhla, tak jde a přitulí se ke mně, či si sedne na nohy. Když jdu večer koukat na film a pustím si ho a jsem u toho v posteli, lehne si pod deku a třeba 2 hodiny v kuse spinká na boku a ani se nehne.

Mé dotazy zní:
- Opravdu činčilka slintá, když má mokrý čumáček? Nemůže mít třeba rýmu? Četl jsem, že by mohla mít přerostlé zoubky, ale zdají se být v pořádku.
- Proč kňučí, když cokoliv papá, jak je to možné a proč?
- Nedává mi něco najevo tím, jak neběhá, ale snaží se být se mnou, nebo mi jen dává najevo, že mě má ráda?

Shrnu to:
Pokud tedy něco z výše uvedeného jsou potíže, mám ji vzít k veterinárnímu lékaři?

Předem děkuji za odpověď,
Martin.

Disable adblock

Avatar uživatele
Dantha
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 662
Registrován: Út Črc 14, 2009 15:03
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Slintání, kňučení při jídle

Příspěvekod Dantha » Čt Srp 21, 2014 12:17

Kňučení u jídla a slintání bych přisoudila pravděpodobně problémům se zuby. Zase na druhou stranu, pokud by činčilka měla mokrý jen čumáček a né třeba pod bradičkou, odpovídalo by to spíš tomu, že je nachlazená. Pokud je zvíře nemocné a není mu dobře, vypozorovala jsem u svých činčil, že jsou přítulnější a méně aktivní. Nicméně v případě přerůstajících kořenů se může objevit například i výtok z nosu (častěji se uvádí slzení očí, ale záleží hodně na tom, které kořeny a kam rostou).

Jinými slovy: dle popisu je těžko určit diagnózu. Doporučuji navštívit veterináře, který prohlédne zuby, poslechne srdíčko a plíce a určí správnou diagnózu a případnou léčbu. Přeji hodně zdaru činčilce!

Spongie
Nový uživatel
Příspěvky: 11
Registrován: Ne Říj 14, 2012 20:49

Re: Slintání, kňučení při jídle

Příspěvekod Spongie » Čt Srp 21, 2014 21:42

Zdravím,
je zajímavé, jak má činčilka vnímá jinak místnosti. Když jsem v pokoji, kde je počítač, kde spím, apod. - Je strašně přítulná, sedne si ke mně a sedí třeba hodinu. Jakmile se přesunu do obýváku, kde má mimochodem i svou klec, tak běhá jak praštěná a mě si ani nevšimne. Občas zaleze napít se a dát si něco k jídlu či si na pár minutek odpočinout a opět řádí.

A co se zoubků, apod. týče, tak už jsem skontaktoval veterinárního lékaře, který mi řekl, že se činčilkami zabývá jen okrajově, tak snad na to bude stačit, popřípadě bych musel jet do 100 km vzdáleného Liberce, což prakticky není problém, jen nevím, jak činčilky snáší jízdu v autě hodinu - hodinu a půl.

S pozdravem,
Martin.

Avatar uživatele
Dantha
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 662
Registrován: Út Črc 14, 2009 15:03
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Slintání, kňučení při jídle

Příspěvekod Dantha » Pá Srp 22, 2014 9:30

Myslím že cestování s činčilou není problém. Pro lepší pohodu je možné přidávat pár dní před cestou B-complex do napáječky (1tbl/1l). Vždy doporučuji uzavřenou přepravku, ze které je omezený výhled a tak se eliminuje stres při cestě. Většinou jsou chvilku vyplašení, ale po chvilce si zvyknou a vše je v pořádku. Do přepravky je dobré dát podestýlku, trochu sena a kousek čerstvého jablíčka (když by měla čičnilka žízeň).

Myslím, že i veterinář, který se činčilami zabývá jen okrajově by měl být schopen určit minimálně přibližnou diagnózu a na základě toho co zjistí bych to následně konzultovala s klinikou zabývající se činčilami, případně tam vyrazila i s činčilkou. (zase ať nejedete zbytečně kvůli "nějaké prkotině")

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”