Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
Zrzka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 114
Registrován: Út Bře 22, 2011 22:36
Místo/Bydliště: Chomutov
Kontaktovat uživatele:

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod Zrzka » Stř Črc 31, 2013 14:33

mluvkka:
Mně je to vše takové divné a nějak vám nerozumím, nebo špatně čtu.
Vy jste ihned po příjezdu udělala sběr bobků a poslala na koprologii. Měl sameček průjem? Tomu nerozumím. Koprolka by se podle mého měla dělat, pokud se nevyskytne nějaký problém, až po karanténě, aby se činčilka mohla po převozu srovnat. Proto test na giardie opravdu mohl být pozitivní. Navíc sběr bobků se provádí 3 dny.
Mám doma jen samce, a to 17 kousků. Jen ve dvou případech se mi kluci seznámili v naprosté pohodě, aniž by se rvali, lítaly chlupy v honičkách, či měli „mazláky“, jak říkám. Každá činča je svá a nějak z toho vašeho psaní nevím, jak si sedli. Nemůže ten průjem vašeho staršího samce být ze seznamování? Nebyl dlouho sám a když jste mu strčila do klece mladšího jedince, tak je ve stresu?
„Nějaký čas jsem podávala probiotika na radu veterináře, samečci hubli, dokrmovala Rodicarem...“ Oni vůbec nejedli? Oba průjmovali? Nenapadlo vás dát je od sebe, aby se vzpamatovali? Jestli to třeba taky nebylo jen stresem? Ze kterého se můžou přemnožit různé bakterie, tudíž i proteus a giardie, jak zde bylo mnohokrát řečeno. Navíc brali oba atb? Starší později než mladší? Nebo se mladý srovnal, když jste atb u staršího odložili kvůli zubům...
Chápejte, nechci na nás nic „házet“, ale nějak mi to celé nepasuje do sebe. Jste si jistá, že opravdu bylo vše v pořádku a že jste si „to“ přivezla od p. Hrdé? Navíc teď píšete, že samec od p. Hrdé je v pořádku. Tak tomu nerozumím...

Jasmin:
Dobrý vet, co dělá bakteriologii z bobků... Už to tady bylo řečeno několikrát, že bakterie se množí. Já volala přímo bakterioložce, ta mi řekla, že abych si byla jistá, že opravdu nemá moje zviřátko přemnoženou bakterii proteus, která se normálně ve střevech vyskytuje, je zapotřebí výtěr, ne bobky, které ležely na vzduchu, či byly i zakápnuté kapkou vody...

Ostatní:
Prosím vás, můžete vinu někoho (zde p. Hrdé) doložit? Časová osa, potvrzení veterináře... Já nějak nechápu, jak se zde bez udaných dokladů, jen na základě slohových cvičení, obviňují lidi, požaduje se od nich, ať se brání, napadají se a špiní další chovatelé a chovy (Tarji je mi líto, neb se snažila prokázat čistý chov a byla napadena, že lže), kteří zde doloží negativní koprologii atd. To přece není normální!!! Když někoho z něčeho viním, musím to doložit. To, že si to myslíte, jste naštvaní, že máte nemocná zvířata, to plně chápu, taky bych byla naštvaná, ale nikde nikdo z vás jednoznačně nic neprokázal, jen si přihříváte polívčičku pořád dál a dál. A upřímně vám řeknu, že tohle běžné není. Beztrestné napadání - kde to jsme? Co vy na to, moderátorky?

Když to pročítám důkladně, tak si p. Veronika nevezla jen zviřátka od p. Hrdé, ale ještě z jiného chovu. Postřehl to někdo?

Výtěr nikdo z nás do téhle doby pravděpodobně nedělal - tudíž je možné, že se vyskytuje ve více chovech, ani o tom nevíme...
Navíc byla teď vlna veder, a to i na začátku července, kdy byly odebrány vzorky, jak jsem koukala.

Tím samozřejmě nechci nic zlehčovat, ale tohle už není o tom, jak informovat, ale jak koho dorazit...

Disable adblock

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod Terezka » Stř Črc 31, 2013 14:47

My moderátoři dáváme uživatelům prostor se vyjádřit, protože to vypadá, že uživatelé mají stále co říct. Jakékoli pokusy o zklidnění diskuze jsou brány jako nadržování. Osobní názory nikde nepíši, neboť mé osoby se tento případ netýká a nepřísluší mi se vyjadřovat. Celá situace je smutná, nepříjemná, ale pokud nejde vyřešit soukromně, zde je prostor si to vyříkat, ale prosím ve vší slušnosti.

Avatar uživatele
Schecke
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 186
Registrován: Stř Říj 05, 2011 1:50

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod Schecke » Stř Črc 31, 2013 15:32

mluvkka: řekni veterináři ať ti sežene Doxycyklin třeba. Ten na Protea zabírá a je vhodný i pro křečky, takže to nepředávkuješ jen tak.. Já mám léčivo s názvem Doxygal. Dá se 1mg prášku na 1 ml vody a činčile se dá pouze 1 mikrolitr (ul) na 100g, takže 500g zvířeti se dá 5ul z 1 mililitru. Jinak se to podává po 12ti hodinách 2 týdny v kuse.

Pro všechny jen tak mimochodem. Jak jsem psala již některým lidem.... Dnes jsem zápasila s ukrutným naprosto vodovým průjmem a ukrutným zvracením již od rána. Bolelo mne břicho a střeva tak jako ještě nikdy v životě, až jsem z toho regulérně brečela jako mimino!!! Máma lítala kolem mne, volala přítelovi, jeho mamce a všem okolo,protože nevěděla co se mnou je, protože jsem nemohla ani mluvit jak jsem brečela. Vezli mne k doktorce, ta mi za brekotu prohmatala břicho a udělala krevní test, ten byl v pořádku,takže o slepák se nejednalo. Informovala jsem ji o Proteovi. Na to řekla jen že ví o co se jedná. Dala mi léky na mikroorganismy ve střevech a léky proti zvracení. Nyní je mi milionkát lépe, ale nemůžu nic jíst jen pít. Nejedla jsem ani fastfood, ani mne nenapadá nic co by to mohlo způsobit. V pátek musím zanést stolici na vyšetření a říkám tady veřejně, že jestli tam najdou Protea, i když se do pátku už díky lékům nemusí být prokazatelný, tak tohle bude mít ještě důsledky...

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod Terezka » Stř Črc 31, 2013 15:42

OT: Kdysi jsem měla campyllobakterii, otravu z jídla, přesně vím odkud jsem to chytla. Ukrutný křeče, zvracení, vodový průjem. Stěry ti dělali? Chodila jsem na ně celkem pravidelně kvůli hygieně (hygienická stanice či co), musela jsem napráskat všechny lidi, se kterými jsem přišla do styku a mohli se nakazit, případně roznášet dál. Vůbec ti to nepřeju.
To jen tak na okraj.

Disable adblock

Avatar uživatele
Schecke
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 186
Registrován: Stř Říj 05, 2011 1:50

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod Schecke » Stř Črc 31, 2013 15:45

zrzka : k tomu není co dodat...pokud jde o mne, přečtěte si toto:
http://mimazlicci.blog.cz/1304/black-list-chovatelu
mám tam popsanou celou časovou osu i s datumy... papíry dokládat nebudu protože by ještě někdo z vás hledal v papírech nesrovnalosti jako paní Hrdá. Třeba v tom, že jsme podle ní samce neléčili, protože na papírech bylo napsáno činčila 2x, protože jsme vezli s ním ještě druhého samečka na prohlídku co to chytl od něho a protože její samec zemřel dřív,tak mi začala tvrdit, že jsme léky použili pro toho druhého samečka a pro něj ne a tak za to nebude platit....Fakt takové výmysly už odmítám řešit. Pokud mi neveříte co se stalo, tak to neřeště. Stačí že o tom víte. Já osobně budu vše řešit až v pátek zjistím proč jsem dnes ze sebe vyzvrátila vše co šlo...

Avatar uživatele
Schecke
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 186
Registrován: Stř Říj 05, 2011 1:50

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod Schecke » Stř Črc 31, 2013 15:47

Terezka: stěry ne, říkali, že dneska už je na to pozdě. Bylo už kolem druhé odpoledne....proto mám v pátek přinést tu stolici, ale obávám se, že to bude jak už činčil. Ze stolice nic nezjistíš. No uvidíme... Kdyžtak si o to zažádám kdyby nic nezjistili. Ale osobně budu raději kdyby to bylo z jídla....

Avatar uživatele
Kobylatko
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: Stř Ún 16, 2011 18:10
Místo/Bydliště: Bouzov

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod Kobylatko » Stř Črc 31, 2013 15:51

Jak vypadá tasemnice u činčil?u psa to jo ale u činčily si to nedokážu představit.

veronika32
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 190
Registrován: Čt Črc 21, 2011 17:41
Místo/Bydliště: opava

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod veronika32 » Stř Črc 31, 2013 16:17

Zrzka: jaký jiný důkaz ještě potřebujete krom pozitivního nálezu na bakteriologii pořízeného u samce přivezeného od p. Hrdé???Který už je tady zveřejněn nějakou dobu.

A ano vezla jsem činčily i odjinud,jenže ty činčily svůj úbytek na váze zapřičiněný převozem dobraly do týdne a dále bez problémů prospívaly, narozdíl od činčil přivezených od p. Hrdé kdy sjely dolu s váhou o víc než 100g a stále ji nedobraly? Příjde mi celkem bezpředmětné v tomto případě hledat viníka zavlečení bakterie.
Ostatní zůčastnění si taky vezli činčily ještě odněkud jinud?? Že by jsme to taky hodili ještě na někoho jiného, ne na tři činčily odvezené z chovu CHS Miletiky. \:D/

Avatar uživatele
Zrzka
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 114
Registrován: Út Bře 22, 2011 22:36
Místo/Bydliště: Chomutov
Kontaktovat uživatele:

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod Zrzka » Stř Črc 31, 2013 16:33

Mno, děvčata, když už tady jsou tedy možné názory uživatelů, tak jsem ho sem napsala.

Já absolutně důkazy nepotřebuji, jen chci upozornit na to, že i v naší kocourkovské republice je bezdůvodné (či bez podložených dokladů) obvinění trestné. Každý ať si to přebere po svém.

Upřímně řečeno mám na celou věc vcelku jiný názor, některé věci mi do sebe nepasují.

Hodně věci mi nepasuje do sebe, Vaše (Veronika) bakteriologie, která tu visí, je z 12.7., činčily jste odvážela koncem května? Tak proto jsem napsala to, co jsem napsala...

Jen sleduji, že kdokoli si utvoří jiný názor, nebo byť i jen připustí jinou myšlenku, než že za vše může p. Hrdá, tak se na něj sypete jak vosy.

Pro mě je celé toto téma uzavřené a už sem na .com ani nehodlám chodit, ani si číst další "hodnotné" příspěvky, a doufám, že nejsem sama, kdo si utvoří svůj vlastní pohled na celou věc.

A kdo mě zná, ví, že nejsem ani blázen, ani nerozumná, ale tohle mě přivádí opravdu k varu.

Avatar uživatele
Schecke
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 186
Registrován: Stř Říj 05, 2011 1:50

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod Schecke » Stř Črc 31, 2013 17:31

Kobylatko : tasemnice má několik druhů, ta co ji měl činčilák u nás od pí. Hrdé měl tasemnici dětskou.

Veronika: naprosto souhlasím!!!

Zrzka: a co Vám nepasuje, do nedávna nikdo nevěděl, že se musí udělat stěr aby se zjistilo co to je a mě osobně proteus řádí v chovu od února kdy se začala nemoc od činčiláka rozšiřovat a stěr se dělal teprve nyní, přitom koprologii jsem měla už v únoru, kde byla prokázána tasemnice a giardie, na které jsem všechny činčily už léčila. Proteus léčím konečně teprve teď. Upozorňuji, že pana MVDr. Jekla nenapadlo dělat nějaký stěr a že by tam mohlo být více bakterií než ty co našli, takže moje vina to opravdu není, že jsem místo veterinářů musela na léčbu přijít sama... Dobře víte, že všichni dělali výtěr až teď až se to zjistilo, že je to proteus a to musím říct, že jsou chovatelé opravdu poctiví a všichni co to zjistili okamžitě začali věc řešit a léčit na rozdíl od člověka co to způsobil a snaží se jen zamést stopy a shodit to na někoho jiného....

Avatar uživatele
Kobylatko
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: Stř Ún 16, 2011 18:10
Místo/Bydliště: Bouzov

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod Kobylatko » Stř Črc 31, 2013 17:55

Takže sou to ty vyditelně lezoucí hosenky/červíci.To je teda něco že je i že děcká já znám jen tu psí :) .

veronika32
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 190
Registrován: Čt Črc 21, 2011 17:41
Místo/Bydliště: opava

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod veronika32 » Stř Črc 31, 2013 18:03

Co se Vám nelíbí na 6ti týdnech??
4 týdenní karanténa během které byly 2 koprologie negativní, činčily lítaly s váhou sem a tam, konzultovalo se z veterinářem,hledalo se řešení.
Po dalších 14 dnech se mi dostalo informace o bakterii a potřebě udělat stěr.Tak jsme ihned učinili.
Nález pozitivní.
Činčily nebyly v nejlepší kondici vzhledem k věku rok a více měly podprůměrnou váhu a po příjezdu začly hubnout a spadly na 373, 325, 350 a 507 a jedna zemřela.
Monika byla o všem informována, přesto se ani slovem na své činčily neinformovala.
Také bych ráda podotkla, že po nás je vyžadován důkaz o vině P. Hrdé, takže bych já a myslím že nejen já, ráda viděla taky důkaz o její nevině.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod minlub » Stř Črc 31, 2013 18:08

Tasemnice vylučuje pouze vajíčka, ne červíky. U běžně velké tasemnice lze v trusu pozorovat bílé vajíčka. U činčily jde většinou tasemnici dětskou proto, že je malá, cca. 40mm a vajíčka jsou tak malé, že jsou vidět jen pod mikroskopem. Pozná se až na koprologii.

Avatar uživatele
mefoxinka
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 219
Registrován: Ne Srp 14, 2011 14:40
Místo/Bydliště: Miletínky,Prachatice
Kontaktovat uživatele:

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod mefoxinka » Stř Črc 31, 2013 18:42

mam jedinou otázku...pokud Veronika řika že byla informována o Proteu ,to same řika vlastne i Betty,a jeho nalezeni nekde jinde kde je činčilka ode mne...pak by myslim bylo vhodne řict kde.......

veronika32
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 190
Registrován: Čt Črc 21, 2011 17:41
Místo/Bydliště: opava

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod veronika32 » Stř Črc 31, 2013 18:53

Stránka číslo dvě....příspěvek číslo 10.... uživatel mluvkka......

Avatar uživatele
Schecke
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 186
Registrován: Stř Říj 05, 2011 1:50

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod Schecke » Čt Srp 01, 2013 21:18

mefoxinka: paní Hrdá, to se to snažíte opět na někoho hodit? To je jedno kde se nemoc vzala, problém je v tom, že vy jste ji roznesla po půlce ČR, takže odpovědnost spadá na vás i kdyby jste ji vzala odkudkoliv.....

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod Wulfina » Pá Srp 02, 2013 15:07

Kde máš důkaz, že to paní roznesla po půlce ČR??? :roll:
To, že tu pár chovatelů řeklo, že má přemnoženýho Prothea od Moniky Hrdé ,není půlka republiky... :roll:

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod jasmin » Pá Srp 02, 2013 19:17

to:Zrzka
mám jednoho dobrého veta, který prostě mi prostě dokáze udělat bakteriologii i z bobku, nevím, proč by to nešlo.Říkal, že si s tím musí déle pohrát a důkladně, ale udělá to z toho.
Nevím, proč by to nešlo a podle mě je to i přesnější ze stolice i u lidí, než vytěrem.V zahraničí mi též při problémech střevních nedělali vytěr, ale brali vzorky ze stolice.

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod tarja666 » Pá Srp 02, 2013 19:23

Jasmin: Bavila jsem se se svou veterinářkou (odbornice na činčily, hlodavce a podobná zvířátka) a tak mi řekla, že bakteriologii udělanou z bobku by nebrala za směrodatnou ani kdyby ty bobky nabrali před ní. Jakmile jsou bobky chvilku na vzduchu a dotknou se podestýlky, mohou ty bakterie pocházet z prostředí a nebo se tím přemnožit.
Bakterii proteus má činčila ve střevní mikroflóře přirozeně, takže bakteriologie i u zdravé činčily vyjde pozitivně. Rozlišuje se proto na kolik křížků je pozitivní.

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod tarja666 » Pá Srp 02, 2013 19:29

Verčo, prosím mohla bych se zeptat, kde na té tvé bakteriolce najdu, na kolik křížků byl proteus mirabilis pozitivní? Díky

veronika32
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 190
Registrován: Čt Črc 21, 2011 17:41
Místo/Bydliště: opava

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod veronika32 » Pá Srp 02, 2013 19:32

mno zajímávé je to, že mi na bakteriologii dělané přímo z trávícího traktu při pitvě, nenašli ŽÁDNÉHO Protea. A to hledali především jeho.Tak jak může být přirozený? :-k

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod tarja666 » Pá Srp 02, 2013 19:38

Tlumočím slova veterinářky a stejně tak bylo sdělené to samé i dalším, kteří se ptali přímo na SVÚ v Praze.
Mohu se ti optat v pondělí až půjdu na praxi, jestli to je u každé činčily nebo některé ho mají jiné ne.
Každopádně mi říkala, že důležité je, na kolik křížků je. Na kolik jsi ho tedy měla ty?

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod Wulfina » Pá Srp 02, 2013 21:08

Prothea normálně nenajdeš, najdeš ho, jen, když je přemnožený...

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod minlub » So Srp 03, 2013 11:32

Proteus u činčily být může i nemusí. Pokud je, vykultivuje se a ve výsledku je uveden jako pozitivní. Přemnožení nelze určit z toto důvodu, že nikdo neví jaké je ještě optimální množství (u některých druhů není vůbec) a plazivého růstu. Osobně jsem si to zjišťovala u vedoucího bakteriologie SVÚ České Budějovice.
Zvláštní, že jsem už pár bakteriologií viděla a nikde nebyl uveden. Asi náhoda :)
Velký rozdíl v odpovědích je, pokud se zeptám pouze na Protea, bakterii jako takovou nebo popíšu situaci a zmíním se o činčile. Protože u venkovních zvířat je třeba skoro u všech, ale i přes to dělá za určitých podmínek problémy. U domácích je málo častý, proto může způsobit velké problémy i v malém množství po nějakém vnějším podnětu nebo u těch, které ho nemají a přijdou s ním do kontaktu. A dokonce jsme slyšela i stanoviska raději ho v chovu nepřechovávat.

veronika32
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 190
Registrován: Čt Črc 21, 2011 17:41
Místo/Bydliště: opava

Re: Bakterie Protheus a Monika Hrdá

Příspěvekod veronika32 » So Srp 03, 2013 12:36

Takže může být v jednom chovu Proteus a je rozmnožen víc a některé se s ním po převozu nevyrovnají, hubnou a nakazí jiné oslabené a některé se srovnají a následně naberou…. proč jinak by v jednom chovu neprospívali a bylo z jednoho chovu tolik případů nebo naopak v novém domově nabrali i 300g??? Což mi vysvětluje fakt, že z jednoho chovu chodí činčily, které nakazí ostatní náchylnější v chovu. A to neříkám, že každá! Stejně tak giardie se můžou projevit hned a nakazit ostatní nebo „spí“ a nákaza se projeví při oslabení.
Takový chov by se ale měl přeléčit a něco dělat.
To mi ale nevysvětluje fakt, že se chovatelka vždy snaží najít skulinku co udělal nový majitel špatně a tvrdí že u ní problém není. Nebo to svádí na jiné.
Ani fakt, že např. v kauze Betty jde jasně o nákazu hlavně parazity od ní a měla uhradit činčilu + léčbu a nestalo se tak.
Ani fakt, že nedoložila žádný výsledek, ani koprologie ani bakteriologie.
Ani fakt, že se k řešení problémů u činčil od ní obrací zády. A činčila jí po prodeji přestane zajímat.

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”