Broušení zoubků

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Terezka » Čt Zář 15, 2011 13:17

To je mi líto :(, bolí to o to víc, když člověk nemůže být se zvířátkem do konce. Kdysi jsem taky byla v podobné situaci, kdy jsem o svoje hlodavčí přátele přišla hned 2x během týdne, kdy mi je hlídala babička.
Nedá se nic dělat. Teď si hlavně vymazlete myšáka, kterému bude smutno.

Disable adblock

tomakec
Nový uživatel
Příspěvky: 22
Registrován: Čt Zář 08, 2011 20:24
Místo/Bydliště: Prostějov

Příspěvekod tomakec » Čt Zář 15, 2011 13:23

Taky je mi to fakt líto, řekne se to lehce, na to že sem kluk to zvládám docela blbě, byla součástí domova, mazlil jsem se s ní pořád, byli jsme skvěle sehraní :cry:

Tady dávám jednu její fotečku na její památku když byla ještě zdravá:

http://tomakec.rajce.idnes.cz/nastenka#samicka.jpg

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Čt Zář 15, 2011 14:44

Take je mi to strasne moc lito a vim, jak se citis, zazila jsem to uz 7x:-(.Kdyz si na vsech 7 cincilek, ktere me opustili vzpomenu jeste ted po letech, tak mam slzy v ocich take, tomu se neubranis.Mozna by byvalo bylo lepsi prece jen zajet do toho Brna za Jeklem, tezko rici, alespon ta prvni prohlidka, konzultace a zakrok urcite.Ale stejne asi na tom byla spatne.Tak, at uz ji je ted tam nahore dobre a pozdravuje tam vsechny moje byvale cincilky, ze mi moc chybeji porad.
Urcite porid sameckovi druhou cincilku, ale nebyl by lepsi samecek?Parecek je prece jenom vetsi starost a vic mista i kleci, casu.Kdyztak bych Te nakontaktovala na lidi, kteri maji cincilky, mladata.

tomakec
Nový uživatel
Příspěvky: 22
Registrován: Čt Zář 08, 2011 20:24
Místo/Bydliště: Prostějov

Příspěvekod tomakec » Čt Zář 15, 2011 20:28

Sedum činčilek? :( jaj..no mě umřely dvě samičky..právě sameček je stará vojna a umřela mu jeho partnerka je to tak cca 6 let..Pak byl dva roky sám a bylo mu smutno tak jsme mu pořídili samičku, která se stala miláčkem celé naší rodiny.....Nikdy na ni nezapomeneme a dali jsme ji veškerou lásku co šla. Čas vše zahojí....

Taky bych v budoucnu asi nejspíš nějakou samičku pro něj, ale rád bych už věděl, zdali jejich předkové neměli problémy ze zoubky, nechci už aby se tohle opakovalo :roll:

Disable adblock

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Čt Zář 15, 2011 22:45

Tak to je blbe,no.Bohuzel Ti nikdo a nic nezaruci, ze ty problemy nebudou, nebot me odbornik pres cincily, vet rikal, ze u nas je timto problemem postizena kazda druha cincila:-(.Je to silene, muzeme nejvice podekovat mnozitelum, zverimexum a nezodpovednym chovatelum, kterym slo a jde hlavne o zisk.
Tahle samicka, co Ti odesla ted, mela nekdy miminka?To by bylo spatne, je to z velke casti dedicne.

Avatar uživatele
chovamcoumim
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 885
Registrován: Čt Črc 15, 2010 15:34
Místo/Bydliště: Metylovice

Příspěvekod chovamcoumim » Pá Zář 16, 2011 8:33

Je nám to hrozně líto,víme co je to když tě opustí činčilka,bolet to bude vždycky,tak držíme palečky,aby jste to zvládli

tomakec
Nový uživatel
Příspěvky: 22
Registrován: Čt Zář 08, 2011 20:24
Místo/Bydliště: Prostějov

Příspěvekod tomakec » Pá Zář 16, 2011 15:16

Samička nikdy miminka neměla :) vždy ho kousla nebo tak něco zalezla do domečku a prskala na něj nikdy ho k sobě nepustila .... Možná dobře...ikdyž nadruhou stranu aspoň by po ní zbyly činčilky :cry:

Děkuji všem za podporu, bude to OK, ale nikdy na ni nezapomenu, takovou činčilku jako je ona nikdy nikde neseženu ani nevychovám...

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Pá Zář 16, 2011 16:07

Kdyby po ni zbyly miminka, nebylo by to vubec dobre, ponevadz by mely zadelano na stejny problemy a trpely by pak dalsi cincilky.Asi to citila, ze neni vporadku, zvirata jsou hodne inteligentni.
urcite sezenes jinou cincilku, zadna neni stejna, ale radost Ti bude delat tez, neboj

----------------
přesunutí příspěvku do správného tématu:


Jitka Řeháková napsal:taky jsem tím prošla, činčilka Beruška neměla to štěstí a i přes absolvování broušení, úprav zubů stejně odešla dříve :(( než by si zasloužila. Je to už téměř 5 let a vždycky se mi zamží oči. Holčička moje. Ve zveráči jsem kupila krásnou bělobu, po roce stejný problém, ale protože jsem věděla jak to začíná ( a bohužel i končí ), jezdím k MVDr. Lietavcové. Byly jsme 2 x a zatím po zásahu v březnu je OK. Možná, že byl taky problém se Zveráčem, kde nedržují hlavně seno a pak další. Ona mi ani seno moc ze začátku nebaštila. Teď ano, sušené bylinky aby přežvykovala a tím si zoubky udržovala ve správné kondici. Samozřejmě že ji hlídám a jsem ve střehu a pokud by něco bylo mimo nornu, ze Špúindlu do Prahy to je dost náročné, ale vždycky to nějak vymyslím. Měla jsem strach aby nebyl problém když jsme byli na dovče. Krmil syn a zatím pohoda. Dávám pozor aby ji neobskočil ženich, no snad to taky prošlo bez ztráty kytičky. Všem Vašim miláčkům přeju hodně zdraví - hlavně zdravý chrup a ty, které to potkalo ať mají to trápení co nejmenší.

Avatar uživatele
Lída
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 636
Registrován: Út Črc 24, 2007 23:19
Místo/Bydliště: OSTRAVA
Kontaktovat uživatele:

odpověď

Příspěvekod Lída » Pá Zář 16, 2011 22:05

tohle téma - zoubky jsem probírala hodně-krát s velkochovateli i menšími chovateli. podle veterinářů to může být rodový problém ,ale také nemusí. činčila musí mít kupu sena... aby mohla brousit zadní stoličky. jsou činčilky, které milují seno a jsou bohužel takové, které dávají přednost granulím a granulemi si je neobrousí. když hlodají police a různé dřevěné hračky, ytongy atd., tak si brousí přední zoubky.
někdo mi radil, ať přidávám sušenou mrkev, že je také dobrá na "zadní" stoličky...
je to jako u všech hlodavců stejný problém. můžeš koupit činčilku z výborného chovu, se skvělým rodokmenem. bude deset mláďat zdravých a jedno bude mít problém...
ale je pravdou , že pokud se v chovu vyskytne problém se zoubky, musí si chovatel "vystopovat" po kterém rodiči jsou problémy - a proto je dobré spolupracovat s lidmi, kteří mají doma miminka a mít ve svém chovu několik generací činčilek. no a když chovatel ví po kom problém je, tak činčilku si nechat na mazlíčka a vyřadit z chovu. je to zodpovědnost každého chovatele.

je mi líto tvé činčilky...... určitě se u vás měla dobře. čas vše přebolí, ale věřím, že momentálně to bolí.........

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » So Zář 17, 2011 0:22

To s tou mrkvi susenou jsem vymyslela ja pred nejakym rokem prave kvuli tomu, ze ji cincilka musi zvykat, jako zvykacku a je to ta nejlepsi prevence proti prerustani zubu, ale hlavne korenu.A z toho duvodu i to seno musi byt.Pokud cincilka ale nebasti moc seno, tak urcite denne aspon jeden, dva kousicky suseneho platku karotky to chce.Hlavne to zabranuje rustu korenu tim zvykanim pravidelnym.Koreny jsou nejzradnejsi a nejhorsi problem, ktery je defakto zatim neresitelny a nejvetsi strasak a tam nepomuzou kousani granulek a niceho tvrdeho, cincila musi casto a nejakou dobu neco zvykat.I kura z vhodnych chemicky neosetrenych vetvi je vyborna a ruzna slama.

tomakec
Nový uživatel
Příspěvky: 22
Registrován: Čt Zář 08, 2011 20:24
Místo/Bydliště: Prostějov

Příspěvekod tomakec » So Zář 17, 2011 9:59

Naše samička měla seno vždy, měla to jako podestýlku, ale i to jedli. Ona taky, dokonce si dycky vyhledávala nějaké klacíčky a tlustší stonky a tím se bavila :cry: seno měla moc ráda. Domeček zprvu taky kousala a všecko co šlo...pak to s ní šlo z kopce...cca skoro rok měla špinavou náprsenku, ale když pila, teklo jí to všude po kožíšku tak jsme si říkali, že je to tím, ale nakonec nebylo no. Ale pořád byla hravá, aktivní, spokojená všecko....to byla myslím i před tím, než umřela. Já sem se jí věnoval docela dost. Pak měla problém že měla otevřenou tlamičku a stála u misky jakoby nemohla dýchat to ji asi něco bolelo, u sousedky byl veterinář a říkal, že to je asi nachlazení...jako nevolali jsme ho jen se díval na ni z metru, měla něco jako sopel, tak to napovídalo. Pak všechno ok, jedla, všecko v pohodě, jenže asi pomalu ztrácela. Ho sem si nechoval, je takovej bručounek, tak ty gramy jak ubíhaly nešly moc poznat. Vše bylo ok až najednou nemohla vyskočit pořádně za mnou nahoru. Tak jsme se doma hádali co s ní, po 3 dnech jela k jedné doktorce, pak jsme ji objednali na zoubky. Paní říkala, že činčilka je už v hodně špatném stavu. Nicméně za námi pořád chtěla, co měla síly pořád za mnou a přítelkyní. Dávali jsme ji antibiotika, analgetika, specální Německé kašičky. Chutnalo ji to, dokonce 6h po zákroku jedla a pila. Další den taky, ale pak začla slábnout a slábnout...i když něco jedla, pak začla chudinka padat na bok a ten večer umřela :cry: Nevíme čím to bylo, zánětem by nemělo, možná už to jídlo nedokázala vstřebat.....Každopádně činčilku chceme, ale ne náhradu za ni, byla náš poklad, nikdy ji nenahradíme jinou, ani nechci :) nebylo by to správné. Každá osoba i zvířátko jsou jedinečné stvoření, které nahradit nejde:) Ale pro samečka aby mu nebylo smutno asi nějakou chci :?

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

žvýkání

Příspěvekod Jitka Řeháková » So Zář 17, 2011 10:03

JJ, dávám kousky sušené mrkve a taky pelety - myslím si JR farm - jsou chutné ( já je nezkoušela osobně :lol: ), a myslím si, že taky jsou žvýkací. K senu jsem nakoupila od Darwina bylinky hay and herbs, jedny jsou teath and hair, druhé digestion and degustation, krásně to voní a rovněž chutná. Taky je to nutí zajet čumáčkem a hledat. Spojí se příjemné s užitečným. Včera jsem byla ve zveráči ve Vrchlabí - ohromně milý a čilý prcek, kluk, nechcete ho někdo? Ve zveráčích si myslím že každé čilé čince má po určitém čase po náladě a otupí. Amy tam byla 6 měsíců a neskákala - měla ochablé svaly, jenom hopsala a byla hned znavená. Teď je jak na péru :lol: :lol:

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » So Zář 17, 2011 11:11

No vidis, tak by sis mohl toho cincilacka ze zverace, jak pise Jitka vzit k tomu svemu sameckovi.Je to mlade, prijal by ho lip.
Nediv se Jitko, ze kazda cincila ve zveraci otupi a to i bohuzel u kozesniku, ponevadz tam jsou v malych klickach, nebo akvarkach bez moznosti skakani, splhani, neni po cem.Ja, kdyz jsem zachranila od kozesnika pred lety 6letou samicku Miminku, jinak by ji zabil, uz nemohla davat miminka, byla mu k nicemu , opravdu ucta a podekovani zivemu tvoru, tak ji trvalo tez nekolik mesicu, nez dokazala vyskocit na nizkou postel, asi jen 25cm od zeme, tez mela ochable svaly.A dalsi, co jsme zachranovaly od stejneho chovatele za par let po tom s jednou Nemkou, ktera mela soukromy azyl pro cincily v Nemecku, tak ta byla tez 6leta, ale tak znicenou cincilu jsem jeste nevidela.Je o tom psano tady nekde tez, asi z roku 2004-2005.Ta nemohla ani poradne dychat, jak byla tlusta, ale mela silene tukove faldy pod krkem, vsude na nohach a vysetreni v Nemecku prokazalo nemocne srdicko a absenci svalu z nedostatku pohybu, sotva mohla pobihat, natoz skakat, proto byla tak krotka a drzela se jen v ruce povetsinou.A to nam tvrdil, jak nam dava sve pomalu nejlepsi zvire, samicic, ktera rodila perfektni mladata s vybornou kvalitou kozesiny na kozky:-( a jak bychom si toho meli vubec povazovat, ze nam ji dava zdarma:-(

Jitka Řeháková
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 738
Registrován: Po Ún 25, 2008 13:46
Místo/Bydliště: Špindlerův Mlýn, Bedřichov 36, 543 51

JJ

Příspěvekod Jitka Řeháková » So Zář 17, 2011 11:19

Když jsem kupovala Berušku, byl to taky chovatel na kožich syn ho přivedl do dluhů a tak si myslel jak nezbohatne. Vůbec mu nedošlo jaká to je starost a úvazek. Bylo to 3 měsíce po tom, co mi umřel činčilák - on mi nabízel taky jednoho 6 let starého, černého - prý už není plodný a tak mu je naprd. Já chtěla malinké, mnohokrát jsem si vzpomněla na to pěkného samečka jak asi dopadl. S Beruškou mi nutil ještě jednoho prcínka....všechny si vzít nemůžeš, já měla povoleno jednu a dost. Teď mám dvě.. :wink: Četla jsem a dívala jsem se na tz záchranou stanici, všechna čest a díky těm, kteří chápou, že každý tvoreček zaslouží lásku :-({|=

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » So Zář 17, 2011 23:59

Nojo, bohuzel.To vis, ze ho zabil, kozesnici neznaji slitovani, aby pro ne nepotrebne cincilky nechali aspon dozit, prece jim nebudou zbytecne zabirat misto a ubirat finance na krmeni a peci:-(.Je to podobne, jako u mnoha chovatelu-mnozitelu psu, kocek aj.zvirat.fena, jakmile uz nemuze rodit, bud vycerpanim, nebo vekem, tak s ejich rada chovatelu zbavuje, hlavne, ze je nabizeji na prodej.Kde je aspon moralni ucta k te fene, ze jim davala stenata a vlastne pomahala vydelavat timto zpusobem, takze by si zaslouzila dozit v klidu a lasce u chovatele.Nekde jdou i tak daleko, nedavno to bylo nekde na Slovensku, to jsou ale husti mnozitele, kteri maji feny, ktere jim rodi, jak na bezicicm pasu, nikdy se vetsina nedostane ani ven, jsou zavrene jen v malych klecich, ci chlivech a kdyz uz vycerpanim nemuzou, tak je nekde uvazou, ci zabiji, nechaji utratit apod.
Ja byla take vzdycky strasne spatna z navstevy toho kozesnika, kdyz jsem mela vybrat nejakou cincilku, ktere pomuzu pryc odtama a videla vsechny ty ostatni, jakoby me ocima prosili, at je vemu tez:-(

tomakec
Nový uživatel
Příspěvky: 22
Registrován: Čt Zář 08, 2011 20:24
Místo/Bydliště: Prostějov

Příspěvekod tomakec » Ne Zář 18, 2011 21:58

Lidi jsou svině, to ví každej. Jsou falešní a škaredí a v téhle době je to všecko ještě horší. Proto buďme rádi, že alespoň mi máme doma nějaké zvířátka, o která se staráme s láskou a veškerou péčí :) Dalším 98% zvířatům se todle nedostane, skončí na porážce ať už na kožichy a nebo maso. Je to hnusné, otřesné, lidi to neradi vidí, lepší nevědět, ale je to krutá realita :cry:

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Příspěvekod jasmin » Ne Zář 18, 2011 22:48

Jo, to mas pravdu.Ja uz mam nejakou dobu radeji zvirata, nez lidi, lidem neverim a z vetsiny je mi zle.Zvire nikdy nezradi, neublizi apod.
Kazdy mame moznost, kdyz uz musime maso jist, ne vsichni chteji byt vegetariani a vegani, tak aspon kupovat maso z proverenych ceskych chovu, nejlepe soukromniku, farmaru, to uz se dnes da a nekupovat testovanou kosmetiku a cistici vyrobky na zviratech.Proste zkratit tyhle hnusy na minimum.A kdyz uvidite v inzerci a budete mit podezreni na nejake mnozitele, nebo budete mit podezreni na tyrani zvirete nekde, tak nedelat mrtveho brouka a nahlasit.Nesmime byt lhostejni

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”