Činčila po císařském řezu

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Coky
Nový uživatel
Příspěvky: 20
Registrován: Ne Dub 18, 2010 20:33
Kontaktovat uživatele:

Činčila po císařském řezu

Příspěvekod Coky » Stř Kvě 02, 2012 17:12

Ahojky =)

V sobotu dopoledne, 21. 4., se Jillík (činčilí samička) chystala k porodu. Bohužel jí to nešlo a tak mimčo muselo jít ven císařským řezem. Ikdyž prcek neměl na sonu vidět srdeční ozvy, paní doktorce se podařilo prcka i mamču zachránit. Byly to pěkný nervy, ale už odpoledne sem je oba měla doma. Je to naše první mimčo a po těchto zkušenostech asi i na dlouuuhou dobu poslední (Jillík byla prvorodička). Prcek neprošel ven, protože byl moc velkej - po narození vážil 59g, dneska už má 88g, takže se mu pěkně daří.
Problém mám ale s mamkou. Špatně baští - sena se ani nedotkne a granulky s nechutí přebírá a moc jich nesní. Jediný co do ní dostanu je trochu vloček, takový to "instantní seno" a nebo lžičku rozmixovanýho jablíčka s mrkví.
Nevypadá že by měla bolesti, vesele si hopká po pokoji, a vypadá opravdu dobře. Podle veterinářky je u ní zdravotně vše v pořádku. Jizva se jí krásně hojí. Bohužel ale hodně hubne a to mi dělá starosti - protože je to naše první mimčo, tak ani nevím jak samičky normálně hubnou. Před týdnem měla kolem 664g. Dneska má 604g a 30g zhubla za poslední dva dny. Už klesla pod váhu co měla před březostí (držela si 620g).
Jsme samozřejmě v péči veteriny, ale napadlo mě, že by mi mohl poradit zkušenější chovatel.
Nemáte někdo s péčí o mamču po císařském řezu zkušenosti? Děkuji za jakékoli rady a nápady...
Žádné takové téma jsem tu nenašla, ale možná jsme jen špatně hledala, tak se nezlobte, jestli jste to tu už řešili....

Disable adblock

Avatar uživatele
žanda
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 2137
Registrován: Út Říj 24, 2006 12:45
Místo/Bydliště: Turnov, Sušice
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila po císařském řezu

Příspěvekod žanda » Stř Kvě 02, 2012 18:25

Operace byl velký zásah do těla a činčilky pak často nechtějí papat a musí se rozkrmit.
Tím instantním senem určitě myslíš RodiCare instant. Super věc! Projde stříkačkou a chutná. :) Ale zkus koupit kočičí mlíko http://krmeni.cz/produkt/beaphar-kitty-milk-200g Rozmoč ve vodě půl hrsti granulek (nech je třeba 30 minut v teplé vodě, hodně nasajou) přidej k tomu půl odměrky tohoto mlíčka, udělej kaši - tekutější, a zkus podávat ze lžičky.
Obrázek

Já takto rozkrmovala 2 týdny samičku, co měla zapíchlej kousek mezi zubama, měla ATB na potlačení zánětu v tlamičce a nechtěla baštit sama. Jak kousala rozmočení granulky, tak si brousila stoličky, zuby ji nepřerostli a pak najednou začala odmítat kaši a baštila sama... Pokud by vám stále baštila kaši, tak se dá pak dělat hutnější a hutnější až by granule nebyli téměř rozpuštěné a ona je chroupala.

Pokud nevíš jestli ti to bude baštit a nechce pro nic kupovat kočičí mlíko, tak rozmoč jen granulky a přidej trošku glukopuru, nebo dej malinko medu. Tím, že ji to ochutíš, bude mlsat ale přitom baštit sama...

Každopádně je nutné do ni dostat jídlo alespoň 2x denně dávku malé hrstičky (10g granulek). Přejju hodně štěstí a držim pěsti.

Coky
Nový uživatel
Příspěvky: 20
Registrován: Ne Dub 18, 2010 20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila po císařském řezu

Příspěvekod Coky » Stř Kvě 02, 2012 19:01

Moc děkuji za radu!!

Ano, přesně to "seno" myslím. Zprvu sem jí dávala polovinu denní dávky - zbytek se dojedla trochu granulkama a malinko senem. Seno mi ale došlo a Jillík přestala baštit úplně. Zejtra jdeme na vyndání stehů (všechny si odstranila sama až na jeden), tak vezmu ještě jeden, nebo dva pytlíčky - abych kdyžtak měla něco co jí dát.

Já kočíčí mlíčko mám, protože po narkóze mamka nekojila, tak sem prcka dokrmovala první den a v noci, asi ve 4, jsem ho pak našla jak baští od mamky. Takže s tím nebude problém. Určitě vyzkouším.

Jinak je to opravdu skvělá máma - mé počáteční obavy, když prcka ignorovala, se již naštěstí rozplynuly a jsou nerozlučná dvojka. =)

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila po císařském řezu

Příspěvekod minlub » Stř Kvě 02, 2012 19:57

Gratuluju k miminku a mamince držím palce.
Mě se rozdrcené granulky s různými přísadami moc neosvědčili, nešlo mi to procpat stříkačkou a ze lžičky papali jen chvíli nebo vůbec. Mám asi mlsouny :)
Nejvíc se mi osvědčila Osmizrnná nemléčná kaše (Nomina nebo Nestlé), tu koupíš v každém větším hypermarketu a lékárně. Přidávám do ní trochu Glukopuru a možno i trochu jablečné Bio přesnídávky.
http://www.cincilkyzvetrni.eu/index.php ... &Itemid=11 (v půlce stránky)
Dokrmovala bych ale jen pár dnů na "nastartování" organismu a dodání energie a hlídala jak žere.Po zákroku už je delší dobu a měla by žrát sama. Pokud nebude co nejdříve papat sama, hrozí přerůstání zubů (nebrousí si je).
Do klece bych jí dala sépiovou kost kvůli vápníků, malé větvičky na okus, dostatek sena a dobrá je sušená mrkvička.
Při rekonvalescenti, stresech, nepapání atd. se mi osvědčil Bioenzym K, jestli seženeš http://www.eliscinobchudek.eu/vitaminy- ... zym-k-i33/

Disable adblock

Coky
Nový uživatel
Příspěvky: 20
Registrován: Ne Dub 18, 2010 20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila po císařském řezu

Příspěvekod Coky » Stř Kvě 02, 2012 20:18

Kašičku mamča baští, ikdyž zatim jen po částech a jen z prstu =)

Děkuji za další typy i za gratulaci =)

Ukázala bych vám alespoň fotku mimča, ale nějak se mi nedaří připojit, tak snad později...

Jinak v kleci mám sépiovku i minerální kámen, obě věcičky mamča trochu hlodá....

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila po císařském řezu

Příspěvekod minlub » Stř Kvě 02, 2012 20:19

A ze lžičky si nedá? Potřebovala by více, aby se rozjedla, roztáhl se jí žaludek. Zkusila bych jí něčím přichutit, třeba tím Glukopurem nebo přesnídávkou. Jen malinko. Do vody bych dala na podporu chuti B komplex (1/4tlb / 1l vody).
Foto mi můžeš poslat pokud chceš na minlub@seznam.cz , vložím ti je.

Coky
Nový uživatel
Příspěvky: 20
Registrován: Ne Dub 18, 2010 20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila po císařském řezu

Příspěvekod Coky » Stř Kvě 02, 2012 20:46

Tak sem jí dala ten B komplex do vody dle instrukcí a zkusila sem ze lžičky, tak trošku baští, ale chvilku to trvá no... běhá při tom po celý kleci (do kašičky sem jí přidala rozmixovaný jablíčko s mrkví - v tom sme jí dávali léky). Skoro tu dávku jednu zbaštila (asi těch 10g granulek). ještě tam má jednu lžičku tak to zkusím zase za chvilku.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila po císařském řezu

Příspěvekod minlub » Stř Kvě 02, 2012 20:48

Tak to je dobře, zkus častěji, hlavně že něco baští.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila po císařském řezu

Příspěvekod minlub » Stř Kvě 02, 2012 21:25

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Krásné miminko. Na které veterině jste byli? Je vidět, že veterinář věděl co a jak.

Coky
Nový uživatel
Příspěvky: 20
Registrován: Ne Dub 18, 2010 20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila po císařském řezu

Příspěvekod Coky » Stř Kvě 02, 2012 21:37

Byli jsme na veterinární klinice Hanychov a operaci provedla MVDr. Kramerová (http://www.veterina-liberec.cz/nas-tym.html).

Paní doktorku mohu všem vřele doporučit, protože prováděla již několik císařských řezů na činčilkách a když jsem odcházela z kliniky před operací, odcházela jsem s pocitem že prcek už není a že u Jillky je pravděpodobnost, že operaci nepřežije. Oba mi je zachránila! A k tomu je paní doktorka velmi příjemná!

Kliniku mam asi 5 minut od domu, což nás také zachránilo, protože doma nebyl nikdo s autem.

Děkuji za vložení fotek...

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Činčila po císařském řezu

Příspěvekod Lenca » Stř Kvě 02, 2012 21:40

Tak to je super,že tam máte takovou veterinářku :) moc krásné miminko, ta kulatá hlavička! :oops: Hlavně ať se daří mamince a miminku samozřejmě také :wink:

Avatar uživatele
genca
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 775
Registrován: Po Črv 08, 2009 0:10
Místo/Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila po císařském řezu

Příspěvekod genca » Stř Kvě 02, 2012 21:41

Výborně, příště kašlu na Krobotovi a jedu tam :wink: miminko na naprosto úžasný, moc gratuluju. Kluk nebo holka? :)

Coky
Nový uživatel
Příspěvky: 20
Registrován: Ne Dub 18, 2010 20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila po císařském řezu

Příspěvekod Coky » Stř Kvě 02, 2012 21:46

Je to právě kluk a říkáme mu Jimbo =)
Právě protože je to kluk, nebudu si ho moct nechat :-( což sem měla v plánu, kdyby to byla holka (mam jen jednu klec a na další není místo) - takže až vyroste, zkusila bych pořídil Jill kamarádku... Tak mě napadá - když bych k ní pořídila malou holčičí kámošku, snesou se, nebo je to problém?

Avatar uživatele
genca
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 775
Registrován: Po Črv 08, 2009 0:10
Místo/Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila po císařském řezu

Příspěvekod genca » Stř Kvě 02, 2012 21:53

A ty máš jenom ji? :) Druhá samička jako kamarádka nebývá problém...

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila po císařském řezu

Příspěvekod minlub » Stř Kvě 02, 2012 22:01

Tak prosím napiš svou zkušenost sem viewtopic.php?f=8&t=147&start=250
Určitě to pomůže těm, co budou hledat dobrého veterináře.
A samečka už nemáš?
Problém nebývá, ale je to na povaze. Nemusí si sednout a nic s tím neuděláš, to je ale riziko vždy, i u páru. Většinou se když je jedna mladší lépe seznamují.

Coky
Nový uživatel
Příspěvky: 20
Registrován: Ne Dub 18, 2010 20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila po císařském řezu

Příspěvekod Coky » Stř Kvě 02, 2012 22:26

Sameček nebyl můj. Je mi jasné, že to většina odsoudí.

Ale líbilo se mi tu mít dvě činčilky - připadaly mi spokojenější ve dvou a bylo tu víc veselo, tak jsem si řekla, že by to asi chtělo alespoň kámošku, když už ne partnera do páru.

Avatar uživatele
tarja666
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1519
Registrován: Čt Lis 11, 2010 13:31
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila po císařském řezu

Příspěvekod tarja666 » Stř Kvě 02, 2012 23:06

krásné miminko, gratuluji k němu i mamince, že to zvládla! Držím palce, aby vše dopadlo, jak má :D
A veterinářka je opravdu šikovná =D>

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila po císařském řezu

Příspěvekod minlub » Čt Kvě 03, 2012 6:26

Určitě je lépe když jsou dva :D kamarádku bych pořídila.

Coky
Nový uživatel
Příspěvky: 20
Registrován: Ne Dub 18, 2010 20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila po císařském řezu

Příspěvekod Coky » Čt Kvě 03, 2012 10:00

Dneska ráno jsem zkusila dochutit medíkem a přijde mi, že jí to chutnalo daleko víc. Skoro vše to zbaštila naposezení =))

Mám z toho opravdu radost, takže chci ještě jednou poděkovat. Snad brzy přejdeme na normální granulky....

lara
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 201
Registrován: Pá Říj 28, 2011 13:25
Místo/Bydliště: středočeský kraj

Re: Činčila po císařském řezu

Příspěvekod lara » Čt Kvě 03, 2012 11:30

moc gratuluju k mimču :-) a mamince že to zvládla!! Držím palečky aby se samička hezky rozbaštila.

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Činčila po císařském řezu

Příspěvekod Lenca » Čt Kvě 03, 2012 12:11

ja bych ji med asi nedavala raději, nevím no, když už tak glukopur na energii.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila po císařském řezu

Příspěvekod minlub » Čt Kvě 03, 2012 12:16

Medem se může malinko přisladit. Ne moc a nejlépe přírodním. Držím palce.

NNikisek
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 259
Registrován: Ne Lis 15, 2009 19:41
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila po císařském řezu

Příspěvekod NNikisek » Čt Kvě 03, 2012 14:12

Gratuluji, Jillík i Jimbo jsou moc pěkné činčilky, tak ať už se jenom daří a mímísek roste do krásy :P

Avatar uživatele
RENÁTA
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 321
Registrován: Čt Bře 10, 2011 21:21
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Činčila po císařském řezu

Příspěvekod RENÁTA » Čt Kvě 03, 2012 15:41

gratuluji ke krásnému miminku a mamince přejem ať je brzy v pořádku

Coky
Nový uživatel
Příspěvky: 20
Registrován: Ne Dub 18, 2010 20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Činčila po císařském řezu

Příspěvekod Coky » Čt Kvě 03, 2012 19:32

Děkujeme za gratulace =)

Dneska už se váha ustálila, dokonce přibrala nějakej ten gramík, takže to vypadá moc dobře.

Medíku dávám jen na špičku lžičky a je to med přímo od včelaře, takže by měl být v pořádku.
Jinak jsme dneska nakonec na veterinu nešli, protože Jillka si během noci někdy vytáhla ten poslední steh a jelikož trošku přibrala, přišlo mi zbytečné ji tam brát - Minule z toho byla rozhozená a zase celé odpoledne až do večera ignorovala prcka.
Zkusili jsme i tu osmizrnnou kašičku, ale tu teda vůbec nechce. Ona nemá ráda ani mlíčko ani jogurty, to už jsme zkoušeli když byla menší a sežrala nám trochu hyacintu. Je trochu jedovatej a na veterině nám poradili, že má asi poleptaný trávicí ústrojí (opravdu toho snědla jen drobet - trocha nepozornosti) a že jí máme dát na zklidnění jogurt nebo mlíčko. Vůbec ho nechtěla a když jsme jí trochu vnutili, chodila pak po pokojíku a o koberec si otírala tlamičku :-D

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”