S rodokmenem nebo bez?

Diskuze o všem, co se týká činčil a nehodí se do kategorie strava, bydlení nebo nemoci a potíže.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod minlub » Po Črc 15, 2013 18:58

Nikdo přece neříkal, že ZO je jediná. Kdybys nebyla proti ní tak vysazená, tak bys to nepřehlédla. I jsem psala, že bohužel je více organizací a každá má svůj registr. To ale neznamená, že to nemá smysl. Nebo že se to časem nesjednotí.
Oficiálně působí dvě organizace, pokuď vím?

Samozřejmě Wulfina nebo Jirka začali o registru ZO, protože pod ním mají zapsanou CHS. Znají jak to chodí, nemůžou mluvit např. o ČČK, když neví, jak jejich registr funguje. Ze stejného důvodu nebudu jejich registr hodnotit já, ani proti němu nemám žádné výtky. A to, že registr ZO je schválený ústřední komisí je prostě tak. A hlavně, na ZO jsi svoje dotazy mířila ty :wink:

Princip a výsledek registrů je podobný a to je to hlavní, pro mě mají přínos. Ať jsou pod jakoukoliv organizací. Jak psala Wulfina, na nějakém základu se musí začít stavět, teď se ten základ upevňuje a postupně rozvíjí. Zkritizovat můžu cokoliv, tím ale ničemu nepomůžu :wink:

A jestli někdo odřekne činčilu protože nemá "oficiální rodokmen" nějaké organizace? Na to má právo, každý má jiné požadavky nebo priority. Stejně tak lidi odříkají protože nechtějí činčilu s rodokmenem, ale pouze mazlíka.

Disable adblock

dnemcova
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 30
Registrován: Pá Ún 24, 2012 15:22
Místo/Bydliště: Vysočina - Žďár n. Sáz.

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod dnemcova » Po Črc 15, 2013 19:15

Nechtěla jsem zasahovat do této zajímavé diskuse. Ale k PP a uchovňování....mám pejsky s PP a všechny bonitované - tedy uchovněné. Jen bych chtěla vysvětlit pár věcí. Pejsek z chov. stanice vždy dostane PP (oba rodiče musí být uchovněni)....ale do chovu mohou jít až po bonitaci a u některých plemen, musí mít různá vyšetření na dědičné choroby a i třeba výstavy s určitým výsledkem. Bonitace může proběhnout až od určitého věku. Pokud pejsek splní všechno co je třeba, Plemenná kniha mu do PP potvrdí, že je chovný. Takže ne všichni psi s PP mohou být zařazeni do chovu...ale mají PP:-)

Osobně si myslím, že bylo napsáno k tomuto tématu co se dalo - a ostaní je na chovatelích. Činčily asi pod FCI nebudou....

Daniela Němcová

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Dora » Po Črc 15, 2013 19:39

Žando, ano většina lidi tu je ze ZO, ale právě proto nemůžou zazdívat ostatní oraganizace a nebo psát, že když vydá nezávislý chovatel výpis předků, že je neplatný!!!!!!!!!!!

Kdyby to mělo fungovat jako oficiální platný rodokmen, tak proč by nemohl přinést majitel zvíře na posouzení třeba v těch 8měsících? ale pak by měl být rodokmen potvrzen, nebo zvíře vyřazeno, tudíž bez rodokmenu.
Ale to jsme opět u toho, proč by to nový chovatel dělal, když sám původní chovatel nebude mít všechná svá zvířata schávlená jako chovná??????!!!!!
Do té doby to nikdo nemůže přece brát vážně.

minlub: přdevším Wulfina tu začala "My ze ZO"... a že od ostatních chovatelů je výpis neplatný!!!!!!!!! A myslím že těchto nezávislých chovatelů je celkem dost a chovají dlouho, tak mě to teda nepřijde fér to takhle psát..
A jak to pochopil tázající se stačí podívat, kdyby mě tu zas někdo chytal za slovo!

Avatar uživatele
žanda
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 2137
Registrován: Út Říj 24, 2006 12:45
Místo/Bydliště: Turnov, Sušice
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod žanda » Po Črc 15, 2013 20:41

Já bych hned nevyřazovala. Protože můžeš mít činčilu s horší srstí, ale krásnou barvou - dostane 4ku - tudíž už neuchovněná. Ale dáš ji protějšek se super srstí a vyleze ti krásné mládě, které může dostat i 1 třídu. Píšu přesně můj případ. Táta dostal 4 a syn 1.
Samozřejmě, ze ZO je tu hodně lidí a je dobře že ses zastala jiných organizací, které tu nemají takové zastoupení. Já sympatizuji se ZO, ale členem nejsem. Nicméně, se mi jejich práce líbí, když je vidět výsledek ve smyslu dohledání údajů.

Rozhodně nikdo nemůže psát, že jiné rodokmeny jsou neplatné. Platný rodokmen je jakýkoli, co nový majitel dostane a pokud chce dohledávat informace, je fajn, že organizace jsou ochotné poskytnout údaje.

Disable adblock

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Wulfina » Po Črc 15, 2013 21:11

dnemcova napsal:Nechtěla jsem zasahovat do této zajímavé diskuse. Ale k PP a uchovňování....mám pejsky s PP a všechny bonitované - tedy uchovněné. Jen bych chtěla vysvětlit pár věcí. Pejsek z chov. stanice vždy dostane PP (oba rodiče musí být uchovněni)....ale do chovu mohou jít až po bonitaci a u některých plemen, musí mít různá vyšetření na dědičné choroby a i třeba výstavy s určitým výsledkem. Bonitace může proběhnout až od určitého věku. Pokud pejsek splní všechno co je třeba, Plemenná kniha mu do PP potvrdí, že je chovný. Takže ne všichni psi s PP mohou být zařazeni do chovu...ale mají PP:-)

Osobně si myslím, že bylo napsáno k tomuto tématu co se dalo - a ostaní je na chovatelích. Činčily asi pod FCI nebudou....

Daniela Němcová


Zatím nelze srovnávat činčily s psi... Mám chovné psi, měla sem i chovatelskou stanici, vím, že to funguje úplně jinak... zatím :wink:

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod minlub » Po Črc 15, 2013 21:17

Wulfina je chovatel psů. Bere PP, VP atd. jak je u jiných oborů zvykem,to jen u činčil je to jiné. Nevím, zda u psů třeba lze mít více organizací??? Navíc členem ZO přece není. Pokud to vezmeme doslova, vydává se VP.
Platný je jakýkoliv rodokmen, to snad nikdo nepopírá. Jen dle mého názoru pokud je činčilka registrovaná je vyšší záruka kontroly, správnosti mutace, informací a možnost data dle nasbíraných dat doplnit. U některých činčilek, které jsem si koupila, jsem díky registru doplnila hodně dat a bohužel i díky příbuznosti musela změnit plán rodin. Použít pouze data, která mi byla poskytnuta mám u sebe příbuzné, i když vzdálenější, aniž bych to věděla. A nemusí za to vždy moct chovatel, protože ne vždy jsou mu všechny data poskytnuty. To je pro mě hlavní a je mi jedno, která organizace mi data poskytne.

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Wulfina » Út Črc 16, 2013 9:40

Otázkou je, co myslíš organizací...
Pes je registrován pod ChS, která je registrovaná pod čmku, a čmku je prakticky podřezená FCI. Takže Pes je prakticky registrován pod 1 organizací a to FCI, ale může být členem ZKO (základní kynologické organizace - cvičáku - tam ovšem nedostává žádná čísla nic, tam ej veden, jako v docházce). :)

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Dora » Út Črc 16, 2013 15:38

No přesně o tom to je, že u psů to má jasná pravidla jedné organizace!!!!!
Takže se to nedá ani vzdáleně přirovnat k tomu co je s činčilama.
Pes s PP musí splňovat nějaké požadavky na dané plemeno, aby dostal rodokmen od jedné organizace.
U činčily to dostane každá činčila jako informativní dokument o jejim původu od chovatele, nezávisle na tom jestli je pod nějakou organizací nebo není.Proto nemá vliv na cenu.
U psa rodokmen = záruka kvality, proto je i vyšší cena, než u psa bez papírů.

S tím řazením do tříd si právě myslím přesně co píše Žaneta, psala jsem to už výše.
Stejná činčila může jednou být v kondici a výborné hodnocení a podruhé ne.
Stejně tak jeden posuzovatel to vidí tak a druhý jinak.
A super ohodnocené zvíře nemusí mít super potomka...
Proto trochu nechápu proč to činčile psát do rodokmenu a tetovat do ucha,ale to je muj názor.

Avatar uživatele
Lída
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 636
Registrován: Út Črc 24, 2007 23:19
Místo/Bydliště: OSTRAVA
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Lída » Út Črc 16, 2013 23:28

milí chovatelé, dlouho jsem se nezapojila takovéto diskuse:)

tohle snad není míněno vážně!
"Takže doma, ať si tiskne každej co chce, ale bez razítka a podpisu ZO (či jiné organizace) je rodokmen neplatný... :wink:

:!:

Výpis předků slouží chovateli, který chce činčily chovat!!!
mazlíčkář potřebuje koupit zdravé zvíře.
Záruku si dává majitel na svá zvířata.

to, že je kontrolován rodokmen a fotka je další věc.

Prosím jen jednu odpověď:

- píše mi chovatelka, že koupila od chovatele registrovaného činčilu jako velkou, má rodokmen i fotku krásnou v evidenci a je zakrslá, malá nebo nemocná a nikdy nebude taková jakou ji chovatelka slíbila.
co pak?
- nic, stačí foto a kontrola rodokmene? nevadí, že je paní desátá majitelka. hlavně, že je to ok papírově:)
- hlavně že je záruka od nějaké organizace?
- to není v pořádku.

ne papír, ale majitel zodpovídá za svá zvířata a každý kupující má záruku na zvíře ze zákona a je jedno, jestli je nebo není v nějaké organinzaci.

Výpis je skvělá věc, ale mám činčily z USA, Moskvy, Švýcarska, Německa, Rakouska (tam je organizace) a Francie - všude si dělá výpis chovatel - mám tedy neplatné rodokmeny?????

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod minlub » Stř Črc 17, 2013 8:41

Nemyslím, že rodokmen slouží jen chovateli. Někdo ho třeba k činčilce nevydá proto, že jde na mazlíčka a to podle mě není dobře. Kde je jistota, že k tomu mazlíčkovi si nepořídí majitel další? Že nezačne chov? Za prvé pak nebude vědět data do rodokmenu miminek a za druhé je zde velké riziko, že si dokoupí příbuzného. Nebo pak následně majitel miminka.

Myslím, že rodokmen, výpis, PP....je jedno jak to nazveme, by měl dávat každý. A neměl by mít vliv na cenu, ať je chovatel pod organizací nebo není. A platný je jakýkoliv, hlavně že je.
A to, že někdo ještě uvedená data zanese jinam, např. do registru? To jedině dobře, protože lze pak dohledat hodně dat nebo při registraci podchytit nesprávnost informací. Či dohledat rodokmeny. Např. paní rušila chov, předala činčily do dalšího chovu bez dat, měla je registrované a novému majiteli se na vyžádání data poslaly. Šlo o činčilky, které v ČR mají hodně příbuzných.

Lído, asi vím o čem mluvíš, paní mi psala také. To je zrovna příklad toho, jaký může mít dopad na činčilku to, že jako malá neustále mění domov. To ale přece nesouvisí s tím, že se narodila v CHS pod nějakou organizací a je registrována. To nezaručí to, že se nestane třeba právě tohle. To už je nezodpovědnost majitele, jen tím trpí činčilka :(

Avatar uživatele
Dora
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 293
Registrován: Út Bře 03, 2009 13:34
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Dora » Stř Črc 17, 2013 16:48

Takže není rozdíl mezi českým a zahraničním chovatelem????
Lída se ptala, jestli má své rodokmeny z Ameriky, Ruska, Rakouska, Francie, Švýcarska neplatné...
Jsou tedy její rodokmeny v pořádku???????

Taky mám zvířata ze zahraničí a mám k nim pouze výpis předků 3-4 generace od chovatele!
žádná razítka, žádné organizace.......

je třeba to tu trochu objasnit, protože co sem píšete poškozuje ostatní chovatelé!

Dlouholetí Čeští chovatelé, kteří mají drahá zvířata ze zahraničí, nejsou členy ZO!!!!!!!
např:
Žaneta Vondráčková
Romana Kaiserová
Martina Tejnilová
Lída - Barevné činčilky
M a M chinchillas
Magda Valentová
Monika Hečová
Dominika Havelková

atd atd je jich hodně......

na druhou stranu člověk který pomalu neví co je činčila za zvíře si pořídí 1 pár činčil a nechá si registrovat CHS...
má registrovanou CHS......
nechá si registrovat své činčily ze zveráču
vydává "oficiální rodokmeny" ZO

A kupující se rozhoduje zda koupí od tohodle "registrovaného chovatele" schovaného za razítko ZO
nebo od zkušeného nezávislého chovatele, nazvaného "soukromý chovatel" ???

a máme kontrolované zpřehledněné chovy?
Co znamenají zpřehledněné chovy?
Kdo má přehled?????
Do toho vidí každý, nebo jen "vyvolení"???

Já nevím, přece když potřebuji informace o činčile, tak pujdu napřed k chovateli!!!
Nebo má někdo lepší přehled než ten u koho se zvíře (činčila) narodí?????

No asi ano, když dokážete najít celé linie nemocné na zuby!!!
to mě stejně vrtá hlavou jak podle registračního čísla a předků....
vedou se i zdravotní záznamy???
To přece zase ví jen nejlíp chovatel a jeho veterinář........ne???

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod minlub » Stř Črc 17, 2013 17:50

To je otázka na mě? Co myslíš slovem platný a v pořádku? To jsou každá data, ať v rodokmenu, pdf, wordu nebo psaná v ruce.
Psala jsem, že pro mě je platný jakýkoliv rodokmen, hlavně že je. A že dle mého názoru pokud je činčilka registrovaná je vyšší záruka kontroly, správnosti mutace, informací a díky registru je možnost i některá data doplnit. To ale neovlivňuje moji koupi činčilky do chovu. Konkrétně s rodokmenem od člena organizace jich moc (kromě svých) nemám. To je můj názor, ale ostatní třeba mohou mít jiný.

Já jsem se vyjadřovala hlavně k registraci. Pleteš dohromady rodokmen a registraci- vydání registračního listu od organizace k dokumentu (rodokmenu) od chovatele http://www.zocsch-cincily.eu/domains/zo ... &Itemid=36

Rodokmeny vydávají všichni chovatelé co jsi udala ne? K tomu Žanda když prodávala uchovněnou činčilku dostala vystavený registrační list, Martina Tejnilová registruje své odchovy pod svou evidencí, M a M Chinchillas jsou členy oficiální rakouské organizace na podobném principu jako ZO.

Proč by nemohl ten, který si pořídí jeden pár mít stejně kvalitní činčilky jako dlouholetý chovatel?

Informace z registru jsou poskytnuty na vyžádání. Přece se nezveřejní celý rodokmen činčily jen proto, že prošla registrací. To jsou soukromá data. Ten chovatel, ke kterému jdeš jako první ne vždy informace podá, ne vždy ještě chová a komunikuje a ne vždy ví všechny informace od chovatele před ním.

Proč by se nemohla dohledat linie, kde je velký počet úmrtí na zuby? Obepisováním chovatelů, hledáním v registru a na www chovatelů. Některé linie jsou tu tak rozšířené že mají desítky přbuzných. A pokud ti z toho velký počet umře na zuby a je zde příbuzenské křížení, je podezření a kontrola u veterináře na místě. Wulfině se bohužel tento problém následně potvrdil i u její.

Avatar uživatele
petulinovo
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 69
Registrován: Stř Led 16, 2008 0:56
Místo/Bydliště: Staré Město pod Landštejnem

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod petulinovo » Stř Črc 17, 2013 19:39

Hezký den,prosím dohledali byste mi tedy rodokmeny dvou činčil - první - 27.10.2010 dark ebony violet
a druhá 25.11.2010 dark tan,obojí samice,chovatele p.Weingharta?
Tehdy mu na výstavě spadl notebook a tak k nim neměl rodokmeny.
V registru u Vás ale nejspíš budou,ne??
Děkuji!

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod minlub » Stř Črc 17, 2013 20:33

Určitě dohledali, pokud by v té době registr fungoval a chovatel byl členem ZO. Funguje od 1. 1. 2011.
Z nasbíraných dat jsme schopný poskytnout data o otci samice Dark ebony violet, popř. další, dle rodičů samiček.

Avatar uživatele
Lída
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 636
Registrován: Út Črc 24, 2007 23:19
Místo/Bydliště: OSTRAVA
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Lída » Stř Črc 17, 2013 21:06

Tato diskuse mě zapojila tím, že se zde uvedlo, že kdo není v ZO, nemá platné výpisy
I dále jsem pochopila, že kdo je v ZO, nebo jiné organizaci a činčila nemá číslo, je vlastné "méně důvěryhodný chovatel".
Je to jako v politice. Kdo nejde s námi, jde proti nám.
Miriam to pochopila dobře, proto uvedla chovatele, kteří jsou i jinde. Odpověď dostala.

Já se chci Moni jen zeptat znovu:

"
Výpis je skvělá věc, ale mám činčily z USA, Moskvy, Švýcarska, Německa, Rakouska (tam je organizace) a Francie - všude si dělá výpis chovatel - mám tedy neplatné rodokmeny?????
- tzn. výpisy mám od chovatelů světových formátů. Za činčilky jsem dala destítky tisíc korun. Většinu výpisu mi vystavovali chovatelé - dávali opis rodokmenů do různých pokolení. Není tam žádné razítko a čísla. Jsou tyto rodokmeny nedůvěryhodné? mám to tak brát od těchto chovatelů?
stačí ano či ne.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod minlub » Stř Črc 17, 2013 22:03

Platný musí být každý výpis, rodokmen, PP nebo jak to nazveme co vydá chovatel. Hlavní je obsah, tudíž informace o činčile, ne razítko nebo kdo ho vydal. Serióznost chovatele- zda uvede všechny informace a pravdivě, je věc jiná.

Nemyslím, že kdo není v žádné organizaci nemá platné rodokmeny. Pro mě mají stejnou váhu, při koupi činčilky rozlišuju důvěryhodnost chovatele ne to kde nebo zda je členem. Mám většinu činčilek s výpisem jako ty, některé bez čísla, některé s číslem. Nikdy mě nenapadlo řešit že nekoupím proto, že by nebyl daný chovatel v organizaci.

Avatar uživatele
Lída
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 636
Registrován: Út Črc 24, 2007 23:19
Místo/Bydliště: OSTRAVA
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Lída » Stř Črc 17, 2013 22:28

Moc Ti děkuji za odpověď. Věděla jsem, že většina normálních lidí to takto vidí. Je škoda, že za "blbé kecy" pak vznikají tyto diskuse, hádky a nedorozumění, které poškozují různé spolky, organizace, ale především i nás - obyčejné chovatelé, kteří by jinak na taková témata nereagovali.
Musíme se ale i my bránit. Proč se mám cítit méněcenná, když nejsem v nějakém spolku?
Stačí mi tato odpověď.

Tímto nevidím rozdíl mezi zahraničním chovatelem a mnou - debatu beru za uzavřenou.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod minlub » Čt Črc 18, 2013 12:42

Ano, ale stejně jako ty se brání i lidi z organizací. Proč by se měli cítit méněcenní proto, že jsou v nějaké organizaci? Že musí dodržovat řád daný organizací, je veřejné kolik a co odchovali a musí poskytovat data o svém chovu ke kontrole?
Každý na to má jiný názor. Pro někoho organizace vzbuzuje vyšší důvěru. Jsou vyšší záruky kontroly chovu, správnosti mutace, informací a díky registru je možnost i některá data doplnit. Proč by někdo nemohl preferovat mláďata z CHS, která je registrovaná pod nějakým orgánem, který má o chovech pod ním přehled? Stejně tak někdo vyloženě nechce činčilku z CHS a trvá pouze na mazlíčkovi.
Jen rozhodování někdy ovlivňuje fakt, že neví jak to chodí u činčil a srovnávají s jinými obory. Nebo jsou milně informovaný.
To ale nemění nic na tom, že platná jsou každá data, která chovatel poskytne.

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Terezka » Čt Črc 18, 2013 13:24

Já to chápu tak, že organizace jsou tu proto, aby se v chovech nastavil nějaký řád, přehled. Výpis předků a dohledatelnost je přeci skvělá věc. Tím spíš, když jsou k tomu připojeny informace o mutacích, tělesné konstituci (nějaké třídy), či zdravotní záznamy. Jsou tady organizace, které se o něco snaží, proč je hned napadat? Nemůže všechno fungovat perfektně lusknutím prstu, aby to bylo jako u psů a koček a já nevím čeho všeho. Jedná se o vývoj, který má nějaký cíl. Uchovnění mi přijde taky fajn věc, protože jde o posouzení vhodnosti do chovu, jestli zvíře nemá závažné nedostatky. Tady totiž tu činčilu někdo na vlastní oči viděl, posuzoval, ne jen na základě fotky. V čem je tedy problém?
Kdybych chtěla činčily chovat ve smyslu rozmnožovat, rozhodně by mi byl registr vodítkem ve výběru při nákupu mladých do zamýšleného páru. Vidím tam mutace předků, jejich majitele. Vliv na cenu je diskutabilní, ale když se mi nelíbí cena, jdu jinam.
Že to u činčil nefunguje tak jako u psů, přece neznamená, že jsou organizace k ničemu. A aby k něčemu byly, je potřeba je podporovat (každý tu, kterou chce), aby se vývoj ubíral správným směrem, ne tu na ně plivat špínu. Čemu by prospělo, kdyby zanikly?

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Wulfina » Čt Črc 18, 2013 13:31

Terko, vidim to stejně, kritizovat umí každej, pomoct ke zlepšení už nikdo... :wink:

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod martej » Čt Črc 18, 2013 22:04

Nechci se tu vyjadřovat k organizacím. Je na každém, jestli do nich vstoupí či ne a jakou si vybere. Ale ráda bych se tu vyjádřila k srovnávání rodokmenů psů s rodokmeny činčil. Přijde mi to, jak když tu srovnáváte jablka s hruškami.

Ano, rodokmeny činčil jsou v plenkách a rozhodně nemůže někdo tvrdit, že právě jeho rodokmeny jsou něco víc, ať už je chovatel v organizaci a nebo sám za sebe, ale vydávání rodokmenů a potažmo i prodej činčily je pouze o důvěře kupujícího k chovateli, ne o ničem jiném. Nikdo mi nemůže zaručit, že na 100 % sem dostala k činčile pravdivý rodokmen i kdyby tam bylo 20 razítek a pečeť. A to jen z jediného prostého důvodu, nikdo ještě nevymyslel, jak docílit kontroly v chovu. Když to vysvětlím na příkladu. Pan Novák má 70 chovných zvířat (20 samců a 50 samic), registruje si chovatelskou stanici. Někdo z organizace zajede do jeho chovatelské stanice a potvrdí mu, že má chov v pořádku. Dotyčný si nechá uchovnit všechna zvířata. Narodí se mu 2 mláďata z páru standard a standard - požádá o potvrzení rodokmenu a ty dostane s razítkem organizace, ale pan Novák má těchto párů ještě pět a ti mají dalších 10 standardních mláďat, které taky dostanou rodokmen, ale jak mi organizace zaručí, že jsem dostala správný rodokmen? Dle mého názoru mi to nezaručí a to a samé platí i kdyby nebyl v organizaci a napsal mi rodokmen ručně na papír. Je to pouze o důvěře. Neříkám, že být v organizaci je něco špatného, ale je hloupost tvrdit, že rodokmen z organizace mi přináší záruku pravdivosti dat v rodokmenu, protože nikdo z organizace nepojede k tomu chovateli, nezkontroluje zvíře a nevydá rodokmen na místě a zvíře neoznačí. Jinak by to udělat nešlo, protože ať má organizace ve vedení sebevíc členů, není v její moci znát každou činčilu u chovatele a tudíž nemůže vědět, jaké mladé se mu narodili, protože nikdo ty činčily nezna - výstavy pro chovatele nejsou povinné, nejsou povinni nahlásit všechny činčily v chovu a hodně chovatelů například po dvou letech některé činčily obměňuje a proto je monitorování chovu nereálné.

U chovatelů psů je to úplně jiné, existuje jedna mezinárodní organizace, která se pak větví. Mají jednotná základní pravidla. Chovatelé v klubu se znají, protože jezdí na společné výstavy, které mají povinné (u každé organizace to je jiné, ale většinou musí jet na jednu klubovou a jednu mezinárodní). Každý chovatel zná psi toho druhého, protože musejí absolvovat výstavy, aby jejich pes mohl být uchovněn. Své chovné psi mají většinou na celý jejich život a nebo do osmého roku jejich života a hlavně jich mají jen pár, takže monitoring chovu je snadný. Když chovatelská stanice plánuje štěňata, tak informuje o tomto plánu ostatní chovatele dlouho dopředu, většinou jim rodí jen jedna fena a to jenom jednou do roka. Takže klub přesně ví, kde jaké štěňata jsou a kdo jaké má psi. A toto je s činčilama nesrovnatelné.

Takže pokud někdo nevymyslí, jak ošetřit důvěryhodnost rodokmenu, nemůže tvrdit, že je něco lepší. určitě je dobré, že se o to kluby snaží a určitě je to lepší, než to bývávalo a věřím, že na to někdo přijde, ale určitě si nemyslím, že dobrý chovatel se pozná podle klubu. Hlavní chybou v dnešní době je fakt, že nikdo se nejezdí do chovu podívat a přesvědčit se, jestli mu chovatel vyhovuje či ne a u činčil na mazlíčka to platí dvojnásob, protože si člověk vybírá člena rodiny na 10-18 let. A teprve z přímého kontaktu poznáte, jaký člověk je chovatel, jaký má chov a jak se k činčilám chová, ne podle fotky na internetu a rodokmenu k činčile.

Avatar uživatele
Lída
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 636
Registrován: Út Črc 24, 2007 23:19
Místo/Bydliště: OSTRAVA
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod Lída » Pá Črc 19, 2013 7:32

Martino,
napsala jsi to moc hezky.
nevím co je to za trend, aby se srovnávali psi s činčilama a nechápu vůbec, jak to může někdo dopustit.
kdysi přišel veterinář do chovné stanice a řekl: nechat, utratit, utratit, nechat..............proč to tak bylo? aby byli kvalitní jedinci. kdežto v chovu činčil se zachraňují malé činčilky - dává se mlíčko, zachraňují se mrzáčci...... z lásky k nim.

já osobně také nemám nic proti chovatelům organizovaným - vážím si práce těchto členů, protože dělají třeba klubové srazy, výstavy, dělají hodně pro zvířata. určitě ale není dobré některé organizace veřejně upřednosňovat či znevažovat chovatele nestranné. ikdyž to nedělá člen té organizace - tak se má dostatečně usměrnit.

je hodně chovatelů co radí bez reklamy, radí lidem zadarmo, dávají jim potřebné ze svého a za to nic nechtějí. je nás hodně, co máme doma činčily od nezodpovědných lidí co se nechtěli o ně starat nebo od lidí, kteří prostě je doma mít nemohli. tímto
i my pomáháme co můžeme. kdyby totiž chovatelé nestraní byli nedůvěryhodní, tak by i členové organizací měli doma samé "nedůvěryhodné činčilky", protože je koupili většinou od chovatelů nebo od velkochovatelů.

až tady v republice bude organizace, která bude mít u sebe opravdu pořádek - budou mít všechny!!!! své jedince buď tetované, čipované či plombované - k tomu čísla, pak začnu uvažovat. každý ví, že fotka snese opravdu hodně a určení mutace po narození? kolikrát se činčila dobarví do roku. pak se může stát i zde, že se prodá mládě (i s číslem), příjde na s ním majitel na výstavu a tam mu řeknou, že má jinou mutaci (a to se i tady stává) - tímto pokud majitel je naštvaný a nechce si to dát u organizace přepsat - zůstane dokument - ale vlastně na jinou mutaci! - opět zde chybí číslo a označení činčily přímo.

vím, že je vše u zrodu, ale ten zrod trvá asi tři roky......
mě by zajímalo, když je v evidenci ten pořádek co my nemáme, jak Moni řešíte ty CHS, které od vás dostanou pro činčilku číslo a pak majitel odveze zvířata do zverimexu nebo naveze činčily do výkupu (tam se rozklíčují - pěkné na kožíšky a méně pěkné na mazla).....
stane se totiž varianta:
- A - činčila jde na kožich - což je ta špatná varianta
- B - činčila jde do klece a veze se buď do zahraničí, anebo si příjde nový majitel a mládě koupí

- pak nastává ta pravá chvíle:
majitel se dočte, že je lépe mít činčilu Pepíka evidovaného- bude v tom pořádek. zažádá tebe a ty mu řekneš - dobře jsi udělal. tvá činčilka bude evidována - pořádek musí být. a ty chceš k Pepíkovi samičku?
ano, máme tu dobré CHS - mají kvalitní zvířata, mají je evidované - vyber si !
a je to opět tady........
evidence neevidence, koupí si příbuznou

takové možnosti totiž jsou také a to je realita, s tím nic nenaděláš. již u zrodu ZO víme, že hlavní představitelé vozili své činčily do výkupu do zahraničí - za to se stydět nemusí - je to věc každého chovatele co si dělá a jakou má strategii chovu.

ale tady vzniká ta otázka o tom, že vy dáváte zákon, pořádek.
tak jak řešíte tohle?
a věřím, že v době dnešní, kdy je hodně stanic je i mezi váma dost lidí, co činčily střelí do zverimexu čí výkupu.

děkuji za přímou odpověď

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod jasmin » Pá Črc 19, 2013 11:56

Zdravim Lidu.Pro me a myslim, ze nejenom pro me je Lida chovatelka s obrovskym L u ktere je opravdova zaruka, ze chova srdcem a s velkou laskou k cincilam, coz je take videt na jeich odchovech a hlavne, ze nechova cincilky hlavne kvuli zisku.Navic ma uzasne a nadherne cincily a jako jedna z mala si take budouci panicky pro ne prepeclive vybira.U ni je zaruka nejen zdravych cincil, ponevadz ma nove linie z mnoha zemi a od kvalitnich tamnich chovatelu, ale take velmi pratelske povahy vymazlene.
Je docela dost lidi i drobnochovatelu, kteri nejsou v zadne organizaci a presto maji hodne kvalitni cincilky a zdrave a chovaji s laskou k cincilam, ne pro zisk.Treba Dominika byvala moderatorka Domcha ma tez kvalitni zvirata, Martina, Romana, take byvala moderatorka a dalsi a dalsi, jen se nikde neprezentuji a nesdruzuji.

jasmin
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 3275
Registrován: Čt Bře 18, 2010 11:19

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod jasmin » Pá Črc 19, 2013 12:00

Lida to napsala s Martinou opravdu hodne dobre a hlavne pravdive.Tak to bohuzel chodi a je:-(

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: S rodokmenem nebo bez?

Příspěvekod minlub » Pá Črc 19, 2013 12:52

Už je to trochu mimo téma, ale snad to nikomu nevadí.

To co píšeš si myslím že nikdy nebude. Protože u činčil je to jiné jak v jiných oborech, Martina rozdíly vystihla přesně. Jen jedna organizace nebude, každý má jiné cíle, členství by muselo být mnohonásobně vyšší, aby pokrylo osobní návštěvy v chovech, značkování, kontroly odchovů. Nedovedu si představit, jak by někdo objížděl, kontroloval a značkoval chovy. Chov může být velký, obměňuje se, neustále se rodí mláďata od hodně samic v hodně chovech, nerodí jednou ročně. To by nedělal nic jiného. Proto se to snažíme řešit alespoň částečnou důslednou kontrolou jinak. Pokud chovatel není seriózní, skulinku si najde vždy. Ale doufám, že díky tomu to třeba neudělá nebo jí bude mít hodně malou.

Mutace se změnit může, také se mi to několikrát stalo. Narodí se s ebony bříškem, vysvětlá do neebony, ztmavne nebo zesvětlá jinak než je uvedeno v rodokmenu, neodhalí se velvet. Pokud majitel neohlásí, dokument tak zůstane. To ale i rodokmen od nezávislého chovatele, pokud mu majitel nedá vědět. A i někteří nezávislí chovatelé přidělují evidenční čísla. A to, že činčila není značená na tohle myslím vliv nemá, i když značená bude, majitel nemusí ohlásit změnu, značení činčila má a papíry také. Většinou toto chovatel ale hlásí. Pokud je to na výstavě a činčilku chtějí uchovnit, mutace musí odpovídat tomu, co je psáno, jinak je provedena změna na místě.

My myslíš koho Liduš? Ty co znáš. Ty a mnoho dalších jste seriózní, pečliví, data si hlídáte, neupravujete, výpisy vydáváte, poskytnete informace když někdo potřebuje. Můžeš se ale takto zaručit za všechny chovatele? Nemůžeš. My také úplně ne, ale snažíme se o určitou kontrolu, hlídání, možnost značkování a sbírání informací od všech chovatelů.
Př. paní si koupila činčilu s mláďaty, další na cestě, věděla pouze rodiče- mutaci, chovatel, jméno. Činčila byla v chovu, dávala mláďata a pocházela od chovatele, který data nepředal. Při registraci činčilky jsme dohledali www chovatele. Díky nic se zjistilo, že pochází z příbuzenského křížení, matka měla problémy se zuby. Díky registru se dohledali další příbuzný, doplnil rodokmen a zjistila se v linii další problémy se zuby. Díky tomu byla činčilka vyřazena z chovu, udělán RTG kde se bohužel tato vada potvrdila, mláďata dána na mazlíka (ze tří 2 zemřeli).

Možná jeden případ z několika dalších co se nezjistí. Ale myslím, že to cenu má. Tímhle přece netvrdím, že nemáš pořádek nebo že registr organizací a evidence činčil jsou dokonalé a nic neproklouzne.

K výkupu bych se moc nevyjadřovala, nesouhlasím s ním, ale je každého věc co s činčilkou udělá. Stane se to co píšeš. Někdy je prodávající uvědomělý a rodokmen nebo alespoň některá data s činčilkou předá. Pak je možnost pokusit se data dohledat a je kam jít. Tohle je problém, který zatím nikdo neví jak řešit pokud by nebyly všechny činčily tetované. Jak bys to řešila ty?

Disable adblock


Vrátit se na “Ostatní”