Pelety a zuby

Je vaše činčila nemocná? Hledáte správného veterináře?

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Avatar uživatele
LUCIA
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1517
Registrován: Út Srp 15, 2006 13:16
Místo/Bydliště: Bratislava, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Pelety a zuby

Příspěvekod LUCIA » Čt Črc 12, 2012 6:09

Z firmy De Heus su vlastne granule od Zaludovych zo Zbysova?

Disable adblock

Avatar uživatele
Schecke
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 186
Registrován: Stř Říj 05, 2011 1:50

Re: Pelety a zuby

Příspěvekod Schecke » Čt Črc 12, 2012 23:17

Nechápu co jsem napsala Romano - chtěla jsem tím napsat jen to, že tam činčily kožkují, ale nechtěla jsem to psát tak škaredě nebo to chceš popřít, že tam kožkují? Já tam byla a paní Žaludová je naprosto skvělá paní. Takže nevím co bych o nich psala špatného. Zase nějaká zkouška na provokaci asi... Já tady neřeším Žaludovi,ale škodlivost granulí,jestli sis nevšimla... Beru, že je pan Žalud veterinář, ale mě třeba psí veterinář z Palackého nabízel Hillsky a ty nejsou zrovna nejlepším krmivem a proč je nabízel? Protože mu samozřejmě tato firma nabídla výhody, když to krmivo bude doporučovat. Já psala to, že oni krmí peletami, které jsou třeba také pro zvířata na výkrm před porážkou, dokonce doporučují ty s antibioty, když jsem je vzala tak mi půlka činčil začala průjmovat. Já naříkám, že jsou špatné, jen se snažím zjistit co zapříčiňuje v mých peletách přerůstání zubů jak mi říkal doktor Jekl. Tak jestli máš k tomu co říct, tak povídej...

LUCIA - ano to jsou ony.

Romana - a nebo jestli jsi myslela to, že tam žijí činčily dva roky než se nechají zkožkovat. Tak to je snad pravda, ty činčily co nejsou na chov,ale na kožku se zkožkují ve 2 letech kdy mají nejkvalitnější srst. Jestli to tak není tak mám asi mylné informace.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Pelety a zuby

Příspěvekod minlub » Pá Črc 13, 2012 8:24

Krmím peletami co mají 2000mj vit. D už dlouho a to jsem i značky měnila. Březích a kojících samiček jsem měla a mám hodně a problémy se zuby jsem ještě neměla. Nemyslím, že je to v peletách, to by tyto problémy sledovalo více lidí. Většina pelet od výrobců i kožkařů mají kolem 2000mj.
Vit. D problém, je důležitý pro správné vstřebávání vápníku ve střevech. Pokud je ho nedostatek, vápník se nevstřebává jak má, kosti se odvápňují a to se také může projevit na zubech. Problémy by asi nastaly při předávkování, ale to pouze z granulí nevznikne, to by se musel podávat vit. D ještě dalším způsobem.

Vitamín D je důležitý pro budování kostí a udržení jejich síly po celý život. Souvislost je taková, že vitamín D zvyšuje vstřebávání vápníku, který přijímáme stravou a vápník, jak již bylo zmíněno, je důležitou složkou kostí. Při vyšším vstřebávání vápníku kosti sílí.

V posledních letech se vitamín D stal středem pozornosti a nejnovější vědecké výzkumy ukazují, že tento vitamín má více účinků, nežli se dříve předpokládalo. Vědci soudí, že je v současné době potřeba vitamínu D vyšší, nežli se původně domnívali. Jistým skupinám lidí, mezi něž patří např. těhotné, starší lidé a osoby, které se celoročně nevystavují slunci, se doporučuje užívat doplněk stravy s vitamínem D.

Projevy nedostatku - Nedostatek vitamínu D se projeví změknutím kostí v důsledku ztrát a nedostatečné resorbce vápníku a fosfátu. U dětí se toto projeví jako křivice, u dospělých pak jako osteomalacie. Také se projevuje zvýšenou kazivostí zubů.

Předávkování - Ve vysokých dávkách vitamín D naopak metabolismus vápníku a fosforu narušuje, vede k hyperkalcémii a může skončit i smrtí. Samotné sluneční záření kvůli regulačním mechanismům syntézy nikdy nevede k hypervitaminose.


Vit. D, vápník a fosfor musí být v optimálním poměru, vzájemně ovlivňují vstřebávání. Pokud je některého moc, nevstřebávají se ostatní jak mají. Spíš bych viděla problém tam.

Avatar uživatele
Schecke
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 186
Registrován: Stř Říj 05, 2011 1:50

Re: Pelety a zuby

Příspěvekod Schecke » Pá Črc 13, 2012 12:27

minlub - však to už jsem psala, že bych se spíš zaměřila na ten fosfor...možná je v těch mých granulích špatný poměr, tedy Jekl mi říkal, že tam jsou s vápníkem moc vysoká čísla zhruba o celou hmotnost větší než u Supremu. Tak to je možná ono...

Disable adblock

Avatar uživatele
martej
Vážený uživatel
Vážený uživatel
Příspěvky: 6838
Registrován: Po Črc 17, 2006 13:57
Místo/Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Pelety a zuby

Příspěvekod martej » So Črc 14, 2012 22:23

Taky s tebou Betty nesouhlasím, Žaludovi a nejen oni, potřebují, aby jejich činčily prospívali a dožili se vyššího věku než dvou let. Ve velkochovech potřebují, aby měli stálé páry, které jim budou produkovat mláďata, které se pak kožkují a nebo prodávají dál. Kdyby všechno kožkovali a prodávali, tak kde pak budou brát mladé ? Když se podíváš k paní žaludové do chovu, tak tam uvidíš i starší činčily.
Granule od Žaludů jsou velmi dobré. Krmím snimi více jak 5 let a za celou dobu se v mém chovu neobjevil problém se zuby. Pokud máš problémy u těhotných samic se zuby, chtělo by se spíše zaměřit* kvalitou stravy a jak často mívají mladé. Je možné, že nemají dostatek vitaminů a minerálů pro sebe a ani pro mladé. A hlavně je důležité poměr vitaminu d a fosforu, jak už tu psala saskie. Nelze koukat jen na samotný vitamín D. To bychom pak nemohli krmit žádnými granulemi

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pelety a zuby

Příspěvekod saskie » So Črc 14, 2012 23:20

Pochybuji, že páry, respekvive chovné skupiny, nechávají deset nebo i více let žít, ani osm. Jen tady na foru se psalo o na smrt vyčerpaných samicích z věčných porodů, kterým bylo maximálně šest let.

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Pelety a zuby

Příspěvekod Terezka » Ne Črc 15, 2012 9:17

Držme se prosím tématu pelety a zuby, aby nám to nesklouzlo k tomu, jak to chodí ve velkochovech.

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Pelety a zuby

Příspěvekod Wulfina » Ne Črc 15, 2012 9:24

Já si taky myslim, že tohle je tak trochu kec nebo zas bububu...
Když to vezmete kolem a kolem, tak je spousta lidí, co své činčily krmí třeba apetitem, zbýšovem, ... a ty činčily žijí 12 let i déle...
Třeba Verýk a její činčilka měla 14 let a krmí berkellem a apetitem (vycházím z jejích stránek)... Kdyby na tom bylo něco špatnýho tak ta činčilka nemá takový úctyhodný věk :)

Avatar uživatele
Schecke
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 186
Registrován: Stř Říj 05, 2011 1:50

Re: Pelety a zuby

Příspěvekod Schecke » Po Črc 16, 2012 13:53

martej - já nepsala o tom, že vím jak to chodí ve velkochovu, jen jsem napsala co si myslím jak to chodí a proto jaké používají granule, že nemusí hledět na to, aby granule zaručovaly výdrž zubů, když to nepotřebují. No a pokud jde o moje činčily. Snažím se aby jedly pouze seno, pelety a doplňuji je vločkami a bylinkami. Pak už dostávají jen pamlsky jeden kousek denně. Nic víc nic méně. v kleci mají vše ze dřeva, větve z jabloní na jaře a alespoň tři různé kameny na okus. Nevím co víc bych jim mohla dávat, aby byly zdravé, protože zatím po všem jiném mají průjem. Jak jsem zjistila, je mnohem lepší krmit stroze a činčily jsou zdravé. Hodně lidí krmí jen senem a peletami a mají činčily zravé. Sdílím názor, že lidi krmí Apetitem, který je zaručeně nejméně kvalitní a činčily jsou zdravé. A k tomu se chci právě propátrat. Čím to je? Mě Jekl řekl, že je to v peletách a že používám špatnou značku kvůli tomu Déčku, ale taky kvůli fosforu, o kterém už jsem tady psala, že to bude asi ta příčina a ne vit. D! Moje krmná značka je versale laga Cuni fit - pelety na výkrm před porážkou bez antibiotik. Koupila jsem teď na příkrm supreme krmivo a docela chutná, ale asi tak stejně jako ty pelety. Co jsem tak zjistila, tak nejzdravější činčily mají lidi co krmí Ovatorem, De heus a myslím Biostanem. (Samozřejmě myslím lidi co mají více činčil a kupují větši balení než půl kilové). A mne zajímá v čím jsou tyto značky lepší a co je v mých peletách špatného, že matkám přerůstají zuby po porodu, ale ne všem samičkám aby bylo jasno. Ostatním činčilám pelety svědčí a samec třeba co měl většinou kolem 500 g má teď o stovku víc, takže zase tak špatné nejsou. Nechci ale aby činčilám zuby přerůstaly, tak se snažím zjistit proč různí lidi používají různé značky a myslím, že velkochovatelé nejsou ten pravý příklad pro mne, protože jim činčily nežijí tak dlouho aby řešili pelety kvůli životnosti. Spíš řeší výkrm a kvalitu srsti. Chci se dopátrat čím mám tedy krmit, které pelety jsou nejlepší a které budou pro mé činčily nejzdravější nebo jestli to není peletami a všechny pelety jsou v tomto stejné a jestli můžu s těmi mými krmit i nadále. To mne zajímá a ostatní určitě také.

Avatar uživatele
Schecke
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 186
Registrován: Stř Říj 05, 2011 1:50

Re: Pelety a zuby

Příspěvekod Schecke » Po Črc 16, 2012 13:54

jo zapomněla jsem na berkel, tím se také hodně krmí.

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Pelety a zuby

Příspěvekod minlub » Út Črc 17, 2012 9:36

Co jsem našla, tak fosfor je většinou vyšší tam, kde je více vit. D

Berkel 2000, P 0,7%
Ovator 1600, P 0,6%
Tukan 2080
Apetit 2000
Biostan Chin 2000
Beaphar Care+ 1740, P 0,57%
Darwins 2500
Chinchilla complete 1500, P 0,6%
JR Farm D3 1420, P 0,65%
White Mollen 2000
Oxborow 900, P 0,5%
Versela Laga 1500, P 0,6%
New Generation 1000
Chinhilla Diet - NutraZu 1875, P 0,67%
Supreme 1000, P 0,4%
Vitakraft kuličky for Kids 990, P 0,5%
Vitakraft pellets 860
VL Complete 1500, P 0,8%
De Heus P 3200, 0,6%
Austria- chin-pellets 2000, P 0,8%

Avatar uživatele
LUCIA
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1517
Registrován: Út Srp 15, 2006 13:16
Místo/Bydliště: Bratislava, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Pelety a zuby

Příspěvekod LUCIA » Pá Črc 20, 2012 22:20

Austria- chin-pellets to su ake granule?

Avatar uživatele
LUCIA
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1517
Registrován: Út Srp 15, 2006 13:16
Místo/Bydliště: Bratislava, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Pelety a zuby

Příspěvekod LUCIA » Čt Črc 26, 2012 9:29

Skoda, granule od firmy De Heus sa k nam na SR dovazaju iba tie s ATB. :(

Avatar uživatele
Schecke
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 186
Registrován: Stř Říj 05, 2011 1:50

Re: Pelety a zuby

Příspěvekod Schecke » Pá Črc 27, 2012 14:06

Zdravím a díky za poměry vit D a fosforu. Čísla mi stále nic neříkají, protože každé pelety je mají úplně jinak. Co jsem zjistila,tak americké pelety co se tu prodávají jsou cenou tak vysoko, že na tom se s vícero činčilami krmit prostě nedá, pokud se průměrně vydělávající člověk nechce zruinovat, zato kvalita je naprosto jinde než u těch co se prodávají zde. V porovnání s německými peletami je to premium a super premium. Zjistila jsem, že náš zverimex mi dokáže sehnat pelety Berkel za slušnou cenu, takže teď budu přecházet na tyto pelety a uvidíme jestli se stav zlepší nebo ne a pak budu srovnávat. Pokud by mi někdo mohl poskytnout vlastní studie,tak je potřeba krmit peletami alespoň rok, aby mohl mít nějaký závěr ohledně kvality. Já testovala zbýšovské De Heus - prošly dobře a činčilky měly dobré velké bobečky, ale pak jsem vzala omylem ty s ATB a činčily mi začaly průjmovat, proto jsem pro změnu a zlepšení zažívání přešla na ty versalky. K De Heus jsem se zatím nevrátila, protože jsou hodně aromatické(nevím čím to je, ale možná vitamíny) a celý pokoj mi "voněl" těmito peletami. Teď vyzkouším ty od Berkelu a pokud bude situace pokračovat, asi se vrátím k De Heus nebo ještě vyzkouším Ovator, protože těmi krmí co vím nejvíce chovatelů a jsou spokojení..

dnemcova
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 30
Registrován: Pá Ún 24, 2012 15:22
Místo/Bydliště: Vysočina - Žďár n. Sáz.

Re: Pelety a zuby

Příspěvekod dnemcova » Pá Črc 27, 2012 16:50

Já nevím jak ostatní...zkusila jsem krmit Ovatorem....zpočátku všechno fajn, baštili mi ho, ale asi tak po 3 měsících, ne že by ho přestali jíst, ale moc ji nechutnal. Tak nevím. Vrátila jsem se ke Zbýšovu a jsem spokojená. Chce to jen pohlídat si aby to nebylo s ATB. Taky pelety ze Zbýšova jsou hodně tvrdé, takže je to i lepší na zuby. Uvidíte. Přeji aby už jste zuby nemusela řešit.

Daniela

Avatar uživatele
Wulfina
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 4033
Registrován: Út Črc 13, 2010 10:26
Místo/Bydliště: Okr. Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Pelety a zuby

Příspěvekod Wulfina » Pá Črc 27, 2012 20:11

Jo, taky to tak máme, dostali jsem ovator na zkoušku, první 2 dny oukej, pak v misce zůstával... takže opět návrat ke Zbýšovu :)

Terezka
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 4367
Registrován: Pá Črv 18, 2004 8:40
Místo/Bydliště: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Pelety a zuby

Příspěvekod Terezka » So Črc 28, 2012 10:19

S Ovatorem jsem problém neměla. Mám doma skutečné jedlíky. Sežerou asi všechny granule.

Avatar uživatele
Lenca
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1575
Registrován: Čt Kvě 27, 2010 19:18
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Pelety a zuby

Příspěvekod Lenca » So Črc 28, 2012 16:04

ovator u nás také ne,ale za to kupodivu milují vitakraft :)

Avatar uživatele
Schecke
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 186
Registrován: Stř Říj 05, 2011 1:50

Re: Pelety a zuby

Příspěvekod Schecke » So Črc 28, 2012 22:22

nemám problém s tím, že by mi činčilky nejedly pelety. Třeba ve velkochovech dostávají jen pelety a jak jim jedou když nic jiného nemají. Jednoho činčiláka jsem taky přeučila ze směsky na pelety a moc mu to ze začátku nešlo ale pak už je baštil s chutí. Možná je to taky tou tvrdostí pelet, to jsem ještě nezkoumala,ale je to taky asi dobré pojítko. Zkusím se na to také zaměřit. A děkuji za podporu! Ráda bych kdyby se to už zlepšilo!

saskie
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: So Lis 27, 2010 23:32
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pelety a zuby

Příspěvekod saskie » Stř Srp 01, 2012 22:13

minlub napsal:Chinchilla complete 1500, P 0,6%
Versela Laga 1500, P 0,6%
VL Complete 1500, P 0,8%

To má být jedno a to samé krmivo? Nebo proč je to na třech řádcích? Versele Laga je společnost, chinchilla complete je produkt.
Tohle je třeba ten případ, kde na stránkách Versele Laga píšou něco jiného než na obalu. Na obalu mají Vápník 1%, Fosfor 0,8%, Vitamín D3 1500MJ. Na stránkách mají Vápník 0,9%, Fosfor 0,6%, Vitamín D3 1500m.j./kg. Mimochodem Chinchilla Nature se jim také liší.

Avatar uživatele
LUCIA
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1517
Registrován: Út Srp 15, 2006 13:16
Místo/Bydliště: Bratislava, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Pelety a zuby

Příspěvekod LUCIA » Čt Srp 02, 2012 5:38

Nepozna niekto Austria- chin-pellets? Co su to za granule?

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Re: Pelety a zuby

Příspěvekod minlub » Čt Srp 02, 2012 8:16

Napiš Doře, krmí jimi tak bude vědět memberlist.php?mode=viewprofile&u=3696

Avatar uživatele
sasi
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 107
Registrován: Út Srp 30, 2011 23:49
Místo/Bydliště: SR (Trenčín, Bratislava)
Kontaktovat uživatele:

Re: Pelety a zuby

Příspěvekod sasi » So Zář 15, 2012 14:40

Dobrý deň,zaujímalo by ma prčo by napr. Apetit NG nebol vhodný ako kompletné krmivo a má byť len doplnkove. Ved tie vitaminy D ma na dobrej urovni a myslim,ze i ostatne hodnoty a aj ked sa maju pouzivat zelene klasicke pelety,tak napr.ani Science selective nema tvar klasickych peliet a je vraj dost kvalitny. tak preco sa nema pouzivat ako jedno krmivo, ked im tak chuti? Ja im ho zatial len primiesavam do apetitu a WM country line.

Avatar uživatele
hyperzuzik
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 86
Registrován: Ne Kvě 05, 2013 13:00

Re: Pelety a zuby

Příspěvekod hyperzuzik » Stř Črv 19, 2013 20:49

Ahojte, podla tohto mi teda vyplyva, ze apetit new generation by mal byt pre cincu lepsi ako kladicky, ci?

Disable adblock


Vrátit se na “Nemoci a potíže”