maliny a hermánek

Zde se můžete ptát a radit o tom, co činčila smí či nesmí jíst.

Fórum je deaktivované. Toto je pouze archív. Dotazy pokládejte zde.

Zuzana27
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 116
Registrován: Stř Pro 23, 2009 9:45
Místo/Bydliště: Topoľčany

maliny a hermánek

Příspěvekod Zuzana27 » Út Črv 29, 2010 14:01

Niekde som sa dočítala, že činčila môže aj malinové listy, tak si chcem len overiť, či to už niekto dával a či s tým nebol problém. Máme v záhrade maliny, tak by som im spestrila jedálniček, ak by to mohli. A ešte sa chcem spýtať, ak môžu malinové listy, či môžu sem tam aj kúsok maliny, lebo som sa dočítala, že sem tam môžu jahody....
Čo sa týka hermánku, je lepšie dávať sušený, alebo môže byť aj čerstvý?
Ďakujem za všetky rady. Zuzana

Disable adblock

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Út Črv 29, 2010 14:06

Heřmánek je lepší sušený,ale pozor dává se na průjem,mohl by ve větším množství způsobit zácpu.
Listy z malin mohou,dávají se samičkám po porodu na podporu tvorby mlíčka.A za naše činčilky mohu potvrdit,že jim moc chutnají.
Čerstvé maliny bych radši nedávala.

Zuzana27
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 116
Registrován: Stř Pro 23, 2009 9:45
Místo/Bydliště: Topoľčany

Příspěvekod Zuzana27 » Út Črv 29, 2010 18:24

minlub napsal:Heřmánek je lepší sušený,ale pozor dává se na průjem,mohl by ve větším množství způsobit zácpu.
Listy z malin mohou,dávají se samičkám po porodu na podporu tvorby mlíčka.A za naše činčilky mohu potvrdit,že jim moc chutnají.
Čerstvé maliny bych radši nedávala.



a ešte jedna otázka, je lepšie sušené listy z malín alebo čerstvé? Ďakujem

Avatar uživatele
minlub
MODERÁTOR
MODERÁTOR
Příspěvky: 6933
Registrován: Po Dub 20, 2009 22:05
Místo/Bydliště: okr. Český Krumlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minlub » Út Črv 29, 2010 19:19

Určitě sušené.Pro činčilky je vždy lepší sušená strava.Na čerstvou nejsou zvyklé a mohli by se při větším množství nadmout.
Taky jim chutnají listy z jahodníku a různé sušené bylinky:D

Disable adblock

Zuzana27
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 116
Registrován: Stř Pro 23, 2009 9:45
Místo/Bydliště: Topoľčany

Příspěvekod Zuzana27 » Stř Črv 30, 2010 22:41

minlub napsal:Určitě sušené.Pro činčilky je vždy lepší sušená strava.Na čerstvou nejsou zvyklé a mohli by se při větším množství nadmout.
Taky jim chutnají listy z jahodníku a různé sušené bylinky:D


Ok, tak niečo nasušíme, nech si pochutia:-)

Avatar uživatele
STYRO
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 2636
Registrován: Čt Bře 16, 2006 23:26
Místo/Bydliště: Trnava, SR

Příspěvekod STYRO » Čt Črc 01, 2010 17:38

Zuzana27 napsal:a ešte jedna otázka, je lepšie sušené listy z malín alebo čerstvé? Ďakujem

Sušené sú lepšie, ale závisí to aj na tom, na čo sú tvoje činčily zvyknuté. Ja keď niečo prinesiem (púpavu, lístky z jablone, trávu), tak im vždy dám aj kúsok čerstvého a problém zatiaľ žiadny. Ale naozaj len minimálne, na ochutnanie :wink: .

Zuzana27
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 116
Registrován: Stř Pro 23, 2009 9:45
Místo/Bydliště: Topoľčany

Příspěvekod Zuzana27 » Út Črc 13, 2010 9:16

STYRO napsal:
Zuzana27 napsal:a ešte jedna otázka, je lepšie sušené listy z malín alebo čerstvé? Ďakujem

Sušené sú lepšie, ale závisí to aj na tom, na čo sú tvoje činčily zvyknuté. Ja keď niečo prinesiem (púpavu, lístky z jablone, trávu), tak im vždy dám aj kúsok čerstvého a problém zatiaľ žiadny. Ale naozaj len minimálne, na ochutnanie :wink: .



Malinové listy som nasušila, lebo o čerstvé nebol moc záujem, ale tie sušené im chutili. O maliny záujem nebol vôbec, ani čerstvé, ani sušené. Moje činčilky sú viac zvyknuté na sušené ako čerstvé, nedávno mi bolo poradené vyskúšať ibištek kvet sušený a to im neskutočne chutí. Dočítala som sa, že majú v obľube aj crock herbs, tak som im to kúpila a naozaj im to chutí, takže už som im spestrila jedálniček o ďalšie mlsky, ktoré môžu a ktoré im aj chutia.

Avatar uživatele
Lída
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 636
Registrován: Út Črc 24, 2007 23:19
Místo/Bydliště: OSTRAVA
Kontaktovat uživatele:

odpověď

Příspěvekod Lída » Stř Črc 14, 2010 21:58

tak to věřím, že jim lístky chutnají :P
taky musíme nasušit, ale na byliny si netroufám, tak asi objednáme přes net.
nebo jak maliník sušíte? ve stínu nebo na sluníčku?

Zuzana27
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 116
Registrován: Stř Pro 23, 2009 9:45
Místo/Bydliště: Topoľčany

Re: odpověď

Příspěvekod Zuzana27 » Čt Črc 15, 2010 0:37

Lída napsal:tak to věřím, že jim lístky chutnají :P
taky musíme nasušit, ale na byliny si netroufám, tak asi objednáme přes net.
nebo jak maliník sušíte? ve stínu nebo na sluníčku?


teraz je dosť teplo, tak suším na sluníčku, zachvíľu je to usušené:-) Máme zimnú záhradu, keďže je celá presklená, tak teraz v lete je tam snáď 40 stupňov, takže to hreje viac ako na priamom slnku. Suším tak aj jabĺčka, mrkvu a sušila som tak aj púpavu. V zime zvyknem sušiť v izbe na radiátore. Ale mám pocit, že zo slnka je to sušené jabĺčko aj mrkva oveľa krajšie, nie je to také tmavé, ale krásne svetlé, také ako keď som to krájala , teda má farbu ako čerstvé a pritom je usušené.Teraz som kúpila v lekárni aj slez, hermánek a ostropestrec , a musím povedať, že im to naozaj chutí, dokonca ten slez im chutí asi viac ako hrozienko, alebo teda na rovnako :) Moje činčilky sú dosť rozmaznané a vždy , keď zbadajú môj pohyb po izbe, tak sú nastúpené pri dverách klietky a čakajú mlsku. Sú tak strašne zlatí, že mi je ľúto nevšimnúť si ich a vždy im niečo dám. Takže teraz mám toho aspoň viac, čo im môžem ponúknuť, a tým, že to môžem striedať, tak sa neprejedia :D

Avatar uživatele
Lída
Stříbrný uživatel
Stříbrný uživatel
Příspěvky: 636
Registrován: Út Črc 24, 2007 23:19
Místo/Bydliště: OSTRAVA
Kontaktovat uživatele:

odpověď

Příspěvekod Lída » Čt Črc 15, 2010 9:14

tak to se mají aspoň dobře :P
mě se ty křížaly taky suší, najedu na další pamlsky

Zuzana27
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 116
Registrován: Stř Pro 23, 2009 9:45
Místo/Bydliště: Topoľčany

Re: odpověď

Příspěvekod Zuzana27 » Čt Črc 15, 2010 9:22

Lída napsal:tak to se mají aspoň dobře :P
mě se ty křížaly taky suší, najedu na další pamlsky



tak to odporúčam, je radosť sa na nich pozerať, keď dostanú nové pamlsky, ako im chutia a keď som im dávala bylinky, mala som ich v dlani, boli neskutočne zlatí, ako sa pretekali , ktorí spapá viac, bolo to smiešne ako tými jazýčkami vylizovali ešte omrvinky z bylín, ktoré mi tam zostali:-) Proste sú úžasní a to ma motivuje objavovať stále niečo nové, čo by im mohlo chutiť a čo môžu papkať, teda že im to neuškodí.

Avatar uživatele
Reňaaa
Zlatý uživatel
Zlatý uživatel
Příspěvky: 1090
Registrován: Čt Črc 30, 2009 11:04
Místo/Bydliště: Ostrava!!!

Příspěvekod Reňaaa » Čt Črc 15, 2010 9:25

Tak já jsem taky na křížalách sem tam dám rozinku :D
asi začnu sušit i něco jiného, sem tam dávám heřmánek ale ten moc ne protože prý může způsobit zácpu.

Zuzana27
Bronzový uživatel
Bronzový uživatel
Příspěvky: 116
Registrován: Stř Pro 23, 2009 9:45
Místo/Bydliště: Topoľčany

Příspěvekod Zuzana27 » Po Črc 19, 2010 8:31

Reňaaa napsal:Tak já jsem taky na křížalách sem tam dám rozinku :D
asi začnu sušit i něco jiného, sem tam dávám heřmánek ale ten moc ne protože prý může způsobit zácpu.


Ja im dávam aj hermánek, tak potroške s bylinkami miešam, každý druhý deň a zatiaľ moji dropci zácpu nemali. Majú však pravidelný výbeh, dostávajú aj sušené jabĺčka a hrozienka, takže je to také vyvážené a bobkujú dobre. Hlavne ten starší, mám pocit, že môže zjesť čokoľvek a jeho bobky sú stále ukážkové :D Ale to je asi individuálne, pretože u toho mladšieho to musím častejšie sledovať a podľa toho, ako bobkuje mu prispôsobujem aj rôzne mlsky, či už bylinky, alebo to sušené jabĺčko, alebo mlsky vynechám a sú len na granulách a sene... ale ako píšem, určite je to rôzne, pokiaľ to má spôsobiť zácpu, tak s tým treba pomenej. Keď sa stane, že má Miško (ten mladší) tvrdšie alebo menšie bobky, tak sa mi veľmi osvedčilo aj crock herbs, jednak im to veľmi chutí a jednak aj viac bobkujú pri výbehu :) Ale treba to vyskúšať, čo ktorej činčilke ako zaberá a potom to už podľa toho prispôsobiť, nie vždy všetko na každú činčilku platí rovnako a nie každej rovnako všetko chutí.

Disable adblock


Vrátit se na “Strava”